POLAČKOVÁ, J. Stanovení hodnoty obchodního podniku výnosovou metodou [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Karas, Michal

Cílem práce bylo stanovit hodnotu podniku výnosovou metodou. Za tímto účelem diplomantka provedla finanční analýzu, včetně porovnání výsledků s oborem, strategickou analýzu vnějšího a vnitřního výnosového potenciálu a analýzu a prognózu generátorů hodnoty. Výsledné ocenění bylo provedenou jak metodou Diskontovaného cash flow (DCF) tak i metodou Ekonomické přidané hodnoty (EVA). Oceňuji, že v práci je akcentována logická vazba mezi zjištěními strategické analýzy a odhady generátorů hodnoty. Jako příklad uvádím odhad diskontní sazby či odhadem investiční náročnosti růstu tržeb na základě závěrů o konkurenčním postavení podniku. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm výborně. K obhajobě připojuji následující otázku: 1. Jak by se ve vašem odhadu hodnoty daného podniku projevil fakt, že prodejny nejsou pronajímány, ale vlastněny?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů A
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Praktická využitelnost výsledků A
Uspořádání práce, formální náležitosti, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň A
Práce s informačními zdroji, včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Čižinská, Romana

Cílem předložené diplomové práce je stanovit objektivizovanou hodnotu podniku (obchodního závodu) společnosti Koruna, s.r.o. V rozporu s teorií a dobrou praxí oceňování autorka neuvádí účel ocenění, pro který má stanovovaná kategorie hodnoty platit. Není tedy zřejmé, zda je kategorie hodnoty zvolena správně a výsledky ocenění jsou samy o sobě neinterpretovatelné. V úvodu práce by mělo být specifikováno, že je ocenění provedeno v podmínkách Slovenské republiky. Například úvod kapitoly 1.1 pro podmínky České republiky platný není.Neztotožňuji se s myšlenkou prezentovanou na straně 10 diplomové práce, a totiž že ideální a nejvíce realistické ocenění podniku představuje objektivizovaná hodnota. Volbu kategorie hodnoty determinuje účel ocenění a je-li například účelem ocenění stanovení hodnoty podniku pro konkrétního kupujícího, je správnou kategorií hodnoty subjektivní (investiční) a nikoliv objektivizovaná hodnota založená na jakýchsi "všeobecně uznávaných datech". Domnívám se, že vypočtená hodnota podniku (resp. obchodního závodu) společnosti Koruna, s.r.o. je nadhodnocená, ať již je účel ocenění jakýkoliv. Autorka předpokládá rentabilitu investovaného kapitálu (ROIC) převyšující 30 % při nákladech vlastního kapitálu 7,5 %, a to pravděpodobně i v pokračující hodnotě (výši rentability kapitálu v pokračující hodnotě jsem v diplomové práci nenalezla, autorka uvádí pouze rentabilitu netto investic). Takto obrovská pozitivní diference mezi ROIC a náklady kapitálu, která generuje obrovský goodwill, by měla být podložena nějakou podstatnou konkurenční výhodou. Autorka by měla tuto problematiku dovysvětlit v rámci obhajoby práce. Přes uvedené výhrady je však třeba vyzdvihnout celkovou kvalitu zpracování a pečlivost, s jakou autorka provedla strategickou a finanční analýzu. Pozitivně hodnotím rovněž použití statistických metod v rámci prognózy tržeb. Výsledné výnosové ocenění v kapitolách 2.10 a 2.11 diplomové práce má sice problematickou ekonomickou interpretaci (viz můj komentář výše), ale po technické a formální stránce je provedeno správně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů B
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Praktická využitelnost výsledků D
Struktura práce, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň A
Práce s informačními zdroji A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 103166