HRUBÝ, O. Softwarový framework pro standardizaci PLC programu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Jirgl, Miroslav

Cílem BP pana Hrubého byl návrh a realizace softwarového frameworku pro standardizaci PLC programů používaných ve firmě ALPS Electric, s.r.o., jíž bylo rovněž zadání práce navrženo a následně i konzultován postup. Student přistoupil k řešení velmi svědomitě a zodpovědně. Pracoval samostatně a pravidelně mě informoval o dalším postupu. V rámci své práce nastudoval potřebnou normu a možnosti jejího uplatnění ve své práci, následně provedl analýzu vybraných stávajících firemních PLC programů, vydefinoval požadavky a navrhl koncepci frameworku, který následně implementoval. Nakonec vše úspěšně otestoval na vybraném řídicím programu pro pneumatický lis. Celý postup pak velmi pečlivě zdokumentoval. Rozsah práce je odpovídající zadání, stejně tak využití literárních zdrojů. Formální stránka práce i jazyková úroveň jsou rovněž velmi dobré. Výsledky své práce pan Hrubý rovněž úspěšně prezentoval na soutěži EEICT. Zadání práce bylo kompletně splněno a vzhledem k uvedeným skutečnostem navrhuji hodnocení 94 b / A.

Navrhovaná známka
A
Body
94

Posudek oponenta

Benešl, Tomáš

Předložená bakalářská práce se zabývá vytvoření SW frameworku pro zařízení na bázi PLC pro použití ve firmě ALPS Electric Czech, s.r.o. Zadání hodnotím jako středně náročné. Rozsah práce je 35 stran od úvodu po závěr, což odpovídá doporučenému rozsahu pro bakalářskou práci, a navíc obsahuje přílohu manuál k frameworku. Práce je po formální stránce na velice dobré úrovni a stejně tak i práce s literaturou. Textová část je rozdělena na 8 kapitol, které jsou vhodně rozsáhlé a logicky na sebe navazují. Výjimkou je kapitola 2 komunikace v průmyslu, která je dle mého názoru zbytečná a je vytržená z kontextu celé práce, chybí nějaké uvedení, proč a k čemu je tato kapitola dobrá. Z odborné stránky je nutné vyzvednou velice dobré zpracování informací z normy IEC 61131-3. Na základě těchto informací po analýze firemních projektů student vytvářel unifikovaný vzor, který se následně ve firmě ALPS bude využívat. Z mého pohledu bych některé části tvořil jinak než student, avšak je nutné vzít v potaz již zažité standardy firmy, kterým se student musel přizpůsobovat. Přiložené zdrojové kódy jsou dobře komentovány a jsou jednoduše čitelné. Dle mého názoru by pro lepší přehled struktury kódu by bylo vhodné použití UML diagramů. Teoretická část práce primárně čerpá z normy a je na velice dobré úrovni. Praktická část je kompletně autorova práce s využitím dostupné dokumentace výrobců. Předložená textová část v kombinaci s přílohami svědčí o bakalářských schopnostech studenta. Celkově je bakalářská práce na vysoké úrovni a s hodnocením 90 bodů A ji doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 134754