DAŠEVIČ, L. Simulace dějů v elektrických přístrojích [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Valenta, Jiří

Student přistoupil k řešení své diplomové práce velmi aktivně již od samého počátku. Pro splnění cílů zadání bylo třeba nastudovat do hloubky fyzikální podstatu problematiky i principy numerických metod. I když se v teoretické části bohužel objevují nepřesnosti nebo omyly, při hodnocení z pohledu vedoucího práce se zaměřuji především na splnění bodů zadání - tj. tvůrčí činnost. Ve vlastní tvůrčí činnosti považuji zadání za splněné. Student samostatně provedl potřebné výpočty v ANSYSu i samostatně vytvořil skript v MATLABu, který slouží pro výpočet kinematických veličin pohybu kontaktu. Na závěr rovněž vytvořil na základě výpočtu animaci pohybu kontaktu. Jako celek doporučuji práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání B 40/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce C 15/20
Využití literatury D 6/10
Navrhovaná známka
B
Body
81

Posudek oponenta

Vávra, Zdeněk

Diplomant pojal zpracování tématu poměrně široce- bohužel ke své škodě. Pokud by se držel požadavků zadání působila by celkově práce příznivějším dojmem. V úvodu práce se autor dopouští řady omylů, chyb a nepřesností, které snižují úroveň práce. Již v hodnocení současného stavu řešené problematiky se dopouští mylných závěrů. Následuje celá řada chyb, nepřesností jazykových i odborných z nichž např.: Str. 16 Získaný výsledek bude čas doby, po kterou bude kontakt rozevírán. Bude uvažován pouze vliv EDS a přítlačné pružiny. Str. 17 schéma obr. 4-1 nesmysl, obvod nebude ryze induktivní což je správně zmíněno ve 4.4 Str. 20 popis obr. 5-1 je svérázný a neodpovídá technickým termínům. odst. 5.1.1 popis funkce zámku - totální nesmysl Str. 21 bimetal nepředstavuje proudovou úžinu Str. 21 poslední věta "Přetížení může být způsobeno například sepnutím obvodu s výraznou hodnotou kapacitou." ???? Str 23 "Jistič je elektrický přístroj, který je možné do jisté míry chápat jako náradu pojistky." Jak je to myšleno? Proč do toho plete chrániče? Str. 25 Chybně uváděna podstata vzniku oblouku na rozpojujících se kontaktech a vůbec celkově popis funkce omezovacího jističe je vysoce diskutabilní. Chybný obr. 6-3. Str. 29 Naprosto chybné jsou úvahy v odst. 7.4.1. Plete dohromady LSN a BD. Nerespektuje teorii kontaktů. Jakým způsobem se vypočítá minimální kontaktní přítlak? Str. 30 Vysvětlit smysl posledního odstavce včetně poslední věty - "Tvrdost je udávaná v MPa, kdy se dosazuje v 1.10 exp6." Str. 31 Pro jaký kontaktní systém jsou výpočty provedeny? Rozměry neodpovídají BD 250. Pokud je uvažován čelní tupý styk nelze použít vztahy pro styk bodový. . Poněkud příznivěji působí kapitola 8 i když na Str. 34 jsou chybně vyčísleny hodnoty D a d pro výpočet EDS v úžině proudu. Z hlediska metodiky výpočtu je však použit správný postup. Následující kapitoly jsou zpracovány pečlivě a svědčí o autorově schopnosti tvůrčí inženýrské práce.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Formální zpracování práce F 4/10
Splnění požadavků zadání E 10/20
Interpretace výsledků a jejich diskuse E 10/20
Odborná úroveň práce D 30/50
Navrhovaná známka
E
Body
54

Otázky

eVSKP id 18304