BUŠANSKI, P. Vliv přírodních polyfenolických látek na expresi proteínu p53 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Brázda, Václav

Ve své diplomové práci se Bc. Patrik Bušanski věnoval zejména vlivu vybraných látek na lidské buněčné linie a protein p53. V rámci své práce nejprve popsal strukturu a funkci proteinu p53 a testované chemické látky včetně jejich již popsaných interakcí s proteinem p53. V experimentální části úspěšně testoval viabilitu lidských buněčných linií a expresi proteinu p53 v těchto buňkách po působení doxorubicinu, resveratolu a kurkuminu. Pomocí kvasinkového isogenního expresního systému studoval vliv těchto látek na p53 indukovanou expresi. Přes komplikovanou situaci si osvojil celou řadu molekulárně biologických technik včetně využití průtokové cytometrie a získal originální výsledky, které úspěšně zpracoval ve své diplomové práci. Při vypracování své diplomové práce prokázal dobrou orientaci ve studované problematice a dokázal vypracovat hodnotnou teoretickou část, stejně tak se mu podařilo čtivě zpracovat, komentovat a diskutovat experimentální výsledky. Proto celkově hodnotím práci a přístup studenta jako výborný a hodnotím ji známkou A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Celkový přístup k řešení úkolů A
Využívání konzultací při řešení práce B
Závěry práce a jejich formulace A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Kvalita zpracování výsledků B
Využití poznatků z literatury A
Studium literatury a její zpracování A
Splnění požadavků zadání A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Němcová, Andrea

V předložené diplomové práci se Bc. Patrik Bušanski zabýval využitím přírodních polyfenolických látek jako alternativních nespecifických cytostatik při léčbě nádorů. Díky celosvětové prevalenci nádorových onemocnění je téma velice aktuální. Teoretický text diplomové práce představuje ucelenou literární rešerši, která poskytuje čitateli vyčerpávající vhled do problematiky. Je psaná velice čtivou formou s využitím řady odborných publikací. V experimentální části práce bylo využito množství molekulárně biologických metod, přes stanovení viability lidské buněčné linie, expresi proteinu p53 po působení vybraných látek, až po přípravu plasmidové DNA. Z výsledkové části tedy plyne, že student musel prokázat jistou míru samostatnosti, orientace v dané oblasti a plánovaní při experimentech, následně také zpracovat a oddiskutovat velké množství získaných dat. V rámci diskuse kladně hodnotím skutečnost, že student prokládal formulaci vlastních závěrů s využitím faktů z literatury a nezůstal jenom u prostého konstatování dosažených výsledků. Nicméně k práci mám několik převážně formálních komentářů uvedených níže: - V práci se vyskytuje několik překlepů - Označení stran je chybné. Až po stranu 36 je každá strana označena číslem 2 - Strana 38 obsahuje zcela prázdný list - Strana 57 obsahuje graf, který je vnořen mezi textovou větu a opakuje se také na stranách 55 a 56. Předpokládám, že jenom na straně 56 je graf oprávněně, protože obsahuje i popisek s legendou - V textu se často vyskytuje chyba odskočení slov Doporučuji se příště studentovi více zaměřit na typografická pravidla a kontrolu převodu souboru do pdf formátu, které může někdy rozházet formátování. I přes tyto formální nedostatky práce splnila zadání, doporučuji ji k obhajobě a hodnotím stupněm výborný (A).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Závěry práce a jejich formulace A
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Úroveň jazykového zpracování B
Využití literatury a její citace A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Kvalita zpracování výsledků A
Logické členění práce A
Splnění požadavků zadání A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 131454