BLAHA, J. Aplikace rozšířené reality v údržbě výrobních strojů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Tůma, Zdeněk

Autor práce provedl zevrubnou rešeršní činnost využití rozšířené reality zejména oblasti průmyslových aplikací. Dále se zabýval v rámci systémového rozboru, která z momentálně dostupných softwarových platforem, bude vhodná pro následnou práci. Před samotným návrhem aplikace bylo vytvořeno blokové schéma milníků aplikace. Dále je popsán samotný postup, jak byla tvořena aplikace. Práci hodnotím jako velmi zdařilou a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Kroupa, Jiří

Předložená diplomová práce pojednává o aplikaci rozšířené reality v údržbě výrobních strojů. Hlavním cílem práce je návrh aplikace pro údržbu frézky MCV 754 Quick. V rešeršní práci se student věnuje popisu rozšířené reality a její aplikaci v různých oblastech. Vzhledem k zaměření práce na oblast údržby výrobních strojů bych očekával rešerši i z této oblasti, ta ovšem chybí. V rešerši se také vyskytují určité nepřesnosti jako například doporučená obnovovací frekvence v kapitole 3.1.1. Tyto nepřesnosti jsou v celé práci. Systémový rozbor problematiky je zpracován dobře. Je v něm definována aktuální situace včetně řešeného problému, popis systému, na který bude AR použita, formulace cílů a dále volba vývojového prostředí. Pro jeho výběr použil student multikriteriální analýzu stejně jako pro výběr platformy pro AR. K této kapitole mám dvě výhrady. První směřuje k podkapitole 6.4 kde student uvádí, že je nutné nadefinovat hlavní veličiny vstupující do koncepce návrhu. Nikde ovšem tyto veličiny nadefinované nejsou. Druhou výtku mám pak k rozčlenění obsahu do kapitol, kde je výběr vývojového prostředí součástí kapitoly 6, ale výběru platformy AR je nelogicky věnována nová kapitola. Na samotném návrhu aplikace se projevuje, jak sám autor v motivaci uvádí, že je člověk nepoznamenaný programováním. Nezná správnou terminologii, kdy například o textovém souboru hovoří jako o vlastní databázi textového typu, k popisu tříd používá zdrojový kód místo UML diagramů a konstrukce kódu také není nejefektivnější, jako například použití proměnné „counter“ v části kódu na obr. 27. Chybně také tvrdí že Unity není schopno načíst csv soubor což není pravda. Samotný C# obsahuje třídu StreamReader pro načítání bytového streamu, pomocí které je možné csv soubor načíst a poté ho rozparsovat pomocí metody Split. Z hlediska navržené koncepce není vytvořená aplikace prakticky dobře využitelná. Prvním důvodem je, že veškerá data jsou načítána z textových souborů, pro reálné využití by bylo vhodné použít databázový systém. Druhým důvodem je zvolení samotné technologie trackování na základě 3D objektu. Aplikaci jsem zkoušel na mobilu Samsung Galaxy S7. Při testování dokázala aplikace po nějaké době rozpoznat reálný stroj a napasovat na něj 3D model, nicméně stabilita tohoto řešení není nejlepší. Pro praktické využití bych raději popřemýšlel o využití několika klasických značek umístěných na stroj ze všech stran. I přes to vše ale student dokázal vytvořit alespoň částečně funkční aplikaci, proto práci hodnotím jako dostatečnou.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání D
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod E
Vlastní přínos a originalita E
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii E
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
E

Otázky

eVSKP id 125134