PAVLÍČEK, D. Termodynamika ideálních cyklů spalovacích motorů v Matlabu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Štětina, Josef

Obsahem práce je Termodynamika ideálních cyklů spalovacích motorů v Matlabu. Text má 53 stran textu včetně příloh. Grafická úprava splňuje požadavky na technický text. Práce obsahuje všechny povinné části. Student přistupoval k řešení práce iniciativně a práci pravidelně konzultoval. Vznikla takto práce, jejíž hlavním výstupem je sada funkcí pro vývojové prostředí MATLAB, které budou složit zejména pro výuku a bližší pochopení základních oběhů spalovacích motorů. Student věnoval nad rámec zadání i pozornost vývoji grafického uživatelského rozhraní pro zadávání výpočtu. Dále lze ocenit to, že věnoval velkou pozornost ošetřením vstupů do výpočtu nebo-li uživatelským chybám. Student prokázal schopnost samostatné práce, splnil body zadání, práce obsahuje všechny náležitosti, a proto ji doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací C
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Mauder, Tomáš

Bakalářská práce pana Davida Pavlíčka s názvem Termodynamika ideálních cyklů spalovacích motorů v MATLABu si klade za cíl vytvořit v prostředí MATLAB základní sadu funkcí pro řešení ideálních termodynamických cyklů spalovacích motorů. Práce je členěna přehledně do pěti kapitol. V úvodu autor popisuje základní rozdělení spalovacích motorů, dále termodynamiku ideálních cyklů a úvod do MATLABu. V kapitole 4 potom uvádí příklad použití původní knihovny funkcí a dále pak přiblížení se k reálnému oběhu. Práce je graficky na velmi dobré úrovni, s malým množstvím chyb. K formální stránce mám několik výhrad a doporučení: 1. V úvodu autor popisuje druhý zákon termodynamiky. Jeho formulace je však nepřesná (v textu chybí slovo „samovolně“). 2. Všechny veličiny ve vzorcích jsou uvedeny tučně, tučné označení však bývá obecně použito pro vektory, ne pro skalární veličiny. 3. Autor na odkaz grafu v diagramu tlak-objem p-V, občas uvede P-V (zřejmě jde o překlep). 4. U obrázku 9 není jednoznačně určeno při jakém exponentu polytropy byl vytvořen. Chtělo by doplnit, popř. ukázat více variant pro různé n. 5. Rovněž bych doporučil vyhnout se tvrzením, jako jsou např.: Sabathův cyklus je jakýmsi mostem mezi ideálním světem a reálným světem (str. 28). Práce s literaturou je na solidní úrovni, autor sice cituje pouze 7 zdrojů, ale při programátorské povaze práce shledávám dostačujícím. Slabší částí práce je kapitola 5, která by mohla být jistě lépe rozvedená. Přiložený zdrojový kód v uživatelském prostředí MATLAB-GUI funguje dobře. Na jeho velikosti je patrná samostatná práce autora, kterou vnímám velice pozitivně. Rovněž je zdrojový kód ve stavu pro další rozšíření a přiblížení výpočtu realitě. Práce je po formální stránce logicky členěná, splňuje požadavky na grafickou formu a cíle v ní zadané pokládám za bezezbytku splněné, proto jí doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 92803