PIŠI, D. Digitální paměťový osciloskop [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2008.

Posudky

Posudek vedoucího

Havránek, Zdeněk

Bakalářská práce navazovala na předchozí semestrální projekt. Cílem práce byl návrh, realizace a proměření parametrů digitálního osciloskopu připojitelného k PC. Součástí práce bylo vytvoření firmware řídicích mikrokontrolerů a hradlového pole a obslužný software v počítači. V průběhu zpracování bakalářské práce student prokázal výborné teoretické i praktické znalosti a dovednosti. Řešení práce věnoval patřičné úsilí. Pracoval velmi iniciativně a zcela samostatně. K návrhu a realizaci modulárního osciloskopu došlo v dostatečném časovém předstihu a tak bylo možné prakticky ověřit dosažené parametry. Prokázal výbornou schopnost orientace v katalogových listech použitých IO, analogovém i digitálním hardwarovém návrhu a programování několika použitých HW platforem (Atmel MCU, FPGA Xilinx, programování SW pro PC). Při řešení své bakalářské práce se nesetkal se zvláštními obtížemi.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 19/20
Formální zpracování práce A 20/20
Využití literatury A 9/10
Navrhovaná známka
A
Body
98

Posudek oponenta

Keprt, Jiří

Úkolem studenta bylo realizovat modulární digitální paměťový osciloskop s rozlišením min. 10 bitů a rychlostí vzorkování min. 40 MS/s. Osciloskop by měl mít přepínatelné rozsahy od 100 mV do 10 V a k počítači by měl být připojen přes USB port. Zadání bakalářské práce je velmi obtížné a vzniklo z vlastní iniciativy studenta. Student se v dané problematice velmi dobře zorientoval, což je patrné na zpracování práce a na výsledném funkčním přípravku osciloskopu s rozlišením 12 bitů při rychlosti vzorkování 80 MS/s. Bakalářská práce je rozdělena do tří hlavních částí. V první části (str. 16 - 38) se student zabývá řešením hardwarové části osciloskopu. Tato část úzce navazuje na semestrální práci. Je zde popsána koncepce přístroje a koncepce jednotlivých submodulů, včetně jejich hardwarového řešení. Na konci kapitoly student shrnuje a komentuje nalezené nedostatky. Ve druhé části (str. 39 - 47) student popisuje softwarové vybavení jednotlivých částí osciloskopu a realizovaného software pro PC. Student naprogramoval firmware pro mikrokontroler, který je použit jako USB převodník, dále pro hradlové pole Xilinx řady Spartan 3 a pro jednotlivé mikrokontrolery řídící submoduly. V neposlední řadě byl naprogramován ovládací a zobrazovací SW pro OS Linux, který umožňuje veškeré ovládání osciloskopu. Třetí a závěrečná část (str. 49 - 64) popisuje měření provedená pro ověření parametrů přístroje. Na konci každé sady měření jsou diskutovány a zhodnoceny výsledky. Nedílnou součástí práce jsou přílohy, které zobrazují veškerá schémata zapojení, osazovací plánky, výkresy desek plošných spojů a seznamy součástek. Po formální stránce je práce na výborné grafické i jazykové úrovni. Kapitoly jsou zpracovány přehledně. Na přiloženém CD se nachází zdrojové kódy a návrhy jednotlivých desek. Práce je velmi kvalitně zpracována a je poznat, že jí student věnoval hodně času. Domnívám se, že student splnil zadání v plném rozsahu a celková koncepce a zpracování práce svědčí o výborných schopnostech bakaláře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce A 49/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 20/20
Formální zpracování práce A 9/10
Navrhovaná známka
A
Body
98

Otázky

eVSKP id 13718