PHAN, H. Možnosti využití vybraných exotických přírodních látek v kosmetice [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Márová, Ivana

Předložená bakalářská práce se zabývá chrakterizací vybraných přírodních extraktů z exotických rostlin a stanovením obsahu aktivních látek typu polyfenolů, flavonoidů a antioxidační aktivity. Studovány byly zázvorník lékařský, kurkuma longa a momordica charantia. K testování biologických účinků byly aktivní látky z těchto extraktů aplikovány do kosmetických přípravků a testován jejich přímý účinek na hydrataci kůže pomocí dermatologických sond. Studentka splnila všechny stanovené cíle zadání. Zpracovala přehlednou rešerši týkající se studovaných rostlin a základů použitých technik. Během řešení experimentální části práce musela zvládnout poměrně široké spektrum metod od spektrofotmetrie a instrumentálních metod typu HPLC/PDA přes enkapsulační techniky a metody charakterizace částic až po dermatologické testování modelových kosmetických přípravků. Studentka přistupovala k řešení dílčích cílů aktivně a se zájmem, téma práce vychází z jejího vlastního námětu. Při řešení projevila potřebné laboratorní dovednosti i organizační schopnosti k realizaci dermatologických testů. Výsledkem je zajímavý soubor dat, který bude složt jako východisko pro navazující práce. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím celkovou známkou "výborně" (A).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace B
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Němcová, Andrea

Bakalářská práce studentky Huong Tra Phan se zabývá možnostmi využití vybraných exotických přírodních látek v kosmetice. Problematika dané tématiky byla zpracována v přehledné teoretické části s využitím řady odborné literatury. Rozsah i kvalita zpracování této části svědčí o výrazně aktivním přístupu a zájmu studentky k řešení v dané oblasti. Experimentální část práce byla zaměřena na charakterizaci vybraných přírodních materiálů a následně jejich použití v praxi otestováním v několika typech pokusů. Celkový výborný dojem z práce kazí jenom několik nesouvislých formulací autorky, či už v metodice práce nebo v interpretacích v diskuzi. V tabulkách ve výsledcích stanovení tokoferolu nebo účinné látky z vybraného přírodního materiálu čerstvého či sušeného je výsledek vztažen na ml extraktu. Není zcela jasné, kolik mg sledované látky se nachází přímo v testovaném materiálu. Například stanovení koncentrace chlorofylů z Momordica charantia je už vztaženo na 1g suchého vzorku. I přes uvedené připomínky je kvalita práce na vysoké úrovni, všechny dílčí cíle byly splněny, práci doporučuju k obhajobě a hodnotím stupněm výborný (A).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 88247