VACULÍK, S. Impedanční měření olověných akumulátorů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Abraham, Pavel

Student se ve své práci, zadané ústavem elektrotechnologie FEKT VUT v Brně, zabývá impedančním měřením na olověném akumulátoru. Cílem této práce bylo zjistit, jak a zda vůbec se budou projevovat příměsi v aktivní hmotě elektrod na výsledcích impedančního měření. Úkolem studenta v diplomové práci bylo podrobné studium impedanční spektroskopie a provedení měření na experimentálních článcích, na jejichž výrobě se student také podílel. Nejdříve bylo třeba určit nutnou dobu ustálení článku před samotným měřením, aby byly výsledky reprodukovatelné. Hlavní částí praktické části pak je impedanční měření porovnávající články s různým obsahem TiO2. Požadavky zadání student splnil v plném rozsahu, v práci postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů přistupoval samostatně a s potřebnou iniciativou. Práce je sepsána až na malé drobnosti pečlivě a přehledně, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na dobré úrovni. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru magisterského studijního programu. Předložená diplomová práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Výsledky práce jsou důležité pro další směřování experimentů na pracovišti elektrochemických zdrojů ústavu elektrotechnologie.

Navrhovaná známka
B
Body
89

Posudek oponenta

Bača, Petr

Student Sebastian Vaculík se ve své práci zabývá teorií impedančního měření a praktickým ověřením takto získaných poznatků na experimentálních elektrodách olověných akumulátorů. Součástí práce je také výroba elektrod s nespojitým systémem rovnoběžných žeber, měření a vyhodnocení jejich vlastností. Práce je rozdělena do několika částí. V úvodní teoretické části je stručné shrnutí elektrochemických zdrojů elektrické energie se zaměřením na olověné akumulátory a zevrubný rozbor problematiky elektrochemické impedanční spektroskopie. Druhá část diplomové práce popisuje přípravu experimentálních článků a měřícího pracoviště. V závěrečné části se diplomant věnuje vlastním experimentům a jejich vyhodnocení. Vlastní práce působí po stránce stylistické i odborné vcelku dobrým dojmem. Škoda nesrovnalostí v textu, které snižují celkový dojem. Zmínil bych nejviditelnější: Str. 14 - Není pravda, že kladná elektroda má ve většině aplikací delší životnost než záporná. Obr. 23 – popis legendy má být s indexem 2 Obr. 31 – Zki značí impedanci dvojvrstvy žebro/aktivní hmota a ne aktivní hmota/elektrolyt Obr. 35 až 38 – popisy u obrázků jsou nejednoznačné, není jasně řečeno jakým způsobem byly grafy získány Obr. 40, 41 – nevhodná volba osy y, měl být znázorněn bod „0“ I přes tyto nedostatky, zadání diplomové práce bylo splněno. Student prokázal orientaci v dané problematice. Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem doporučuji projekt k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
81

Otázky

eVSKP id 54624