PINKAVA, M. Vývoj multiplatformní geolokační aplikace [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Pospíšil, Aleš

Student splnil zadání bakalářské práce. V průběhu zpracovávání byl proaktivní, pravidelně konzultoval a pracoval samostatně. Oceňuji jeho schopnost se zorientovat v aktuální problematice vývoje multiplatformních aplikací, při níž musel nastudovat velké množství informací převážně v anglickém jazyce. Student dokázal sám přinášet řešení vzniklých problémů a flexibilně volit použité technologie. Škoda jen, že nebylo na závěr provedeno důkladnější testování vyvinuté aplikace, které by lépe demonstrovalo odlišnosti na různých platformách a při různých podmínkách. S vytvořenou aplikací jsem spokojen, jelikož je plně funkční a dokáže být pro své uživatele užitečným pomocníkem.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Komosný, Dan

Bakalářská práce splňuje zadání bez výhrad. Samotné zadání je formulováno obecně, autor ve své práci popisuje, že bylo blíže specifikováno v průběhu řešení. Doplnění zadání spočívalo ve zhotovení aplikace pro studenty VUT v Brně, jejímž úkolem bylo usnadnit orientaci studentům převážně prvního ročníku při vyhledávání míst výuky (přednášek a laboratoří). I tento další požadavek byl zcela splněn. Odborná úroveň práce je vyhovující. Připomínky mám k vlastnímu přínosu studenta. Většina grafů a výsledků prezentovaných v práci je převzata z jiných pramenů (to také autor správně uvádí). Některé z těchto převzatých grafů např. 1.3 a 1.4. popisují výkonnostní testy, které nejsou dále srovnávány a diskutovány ve vlastním řešení. Jedná se například, jak autor uvádí, o výkon, který se zvyšuje s každou novější verzí Google Chrome. Přitom výkon je uváděn ve skóre a není ani srovnáván s jinými prohlížeči. V kapitole 3.1.1 autor popisuje dosahované přesnosti geolokace pomocí analýzy IP adresy. Tento popis je vágní a není podložen žádným zdrojem. Podobné problémy jsou i v následujících kapitolách (např. 3.1.2 – geolokace pomocí GSM a 3.1.3 geolokace pomocí Wi-Fi). Při interpretaci dosažených výsledků se autor zaměřuje na použití aplikace, snadnost ovládání a volbu ikon. Zde postrádám jakékoliv vyhodnocení dosahované přesnosti geolokace. Zde měl být právě prostor pro autorovo měření přesnosti a prezentace výsledků pomocí vlastních grafů atd. Tuto část bych také v práci automaticky předpokládal, protože práce se zabývá geolokační aplikací. Při studiu obrázků zobrazujících vyvinutou aplikaci jsem shledal jako úsměvné hodnotu doby přesunu do zvolené budovy VUT, která byla udávaná jako 16hodin a více. Z obrázku lze sice vyčíst vzdálenost do cílového místa okolo 80 km, ale nepředpokládám, že by student uvedenou trasu absolvoval pěšky. Autor sice popisuje, že dalším vylepšením aplikace může být spolupráce se systémem městské hromadné dopravy popřípadě meziměstské, nicméně prezentace takových vzdáleností v bakalářské práci pro pěší chůzi nevidím jako vhodné. Formální zpracování práce je na dobré úrovni. V práci je několik gramatických chyb.

Navrhovaná známka
C
Body
75

eVSKP id 52133