KAŠPÁREK, J. Komprese signálů EKG [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Hrubeš, Jan

Student realizoval algoritmy RLE a BWT čímž splnil zadání. Navíc při řešení využil vlnkovou transformaci a výsledky přehledně srovnal s jinými kompresními algoritmy. Při řešení práce byl student aktivní a postup řešení pravidelně konzultoval. Po formální stránce bych vytknul jen mírně matoucí grafy, ve kterých jsou zobrazeny závislosti CR a PRD na jedné ose. Všechna použitá literatura je v práci korektně citována.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce C 15/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Kozumplík, Jiří

Cíem projektu byla realizace kompresních algoritmů pro kompresi signálů EKG s využitím vlnkové transformace, proudového kódování (RLE) prahovaných koeficientů s rozšířením o aplikaci Burrowsovy-Wheelerovy transformace (BWT). V úvodní části autor popsal stručně a docela čtivě metody bezeztrátové komprese podle zadání projektu. V praktické části ověřil, že použití samotného RLE nebo řetězce BWT-RLE jsou prakticky neúčinné. Zajímavějších výsledků dosáhl předřazením vlnkové transformace (DTWT) doplněné o prahování koeficientů transformace. Pokud se jedná o použité banky filtrů, autor tvrdí, že testoval všechny banky, které nabízí příslušná knihovna Matlabu a že vybral banku filtrů, která poskytovala nejlepší výsledky. Dělal-li takto rozsáhlé testování, je škoda, že v textu uvedl pouze srovnání výsledků získaných s vybranou bankou filtrů s dalšími pěti, asi namátkově vybranými bankami. K zobrazení interpolovaných vlnek a měřítkových fukcí na str.23 měl být podán komentář nebo se mělo nahradit zobrazením impulsních charakteristik bank filtrů. Pokud se jedná o prahování, zvolil autor tvrdé prahování s globálním prahem pro všechna pásma rozkladu, jiné způsoby prahování neuvažoval. Volbu globálního prahu nepovažuji za nejvhodnější a samotné tvrdé prahování je diskutabilní. Pokud se jedná o relativní chybu (PRD), která kompresí vzniká, pak podle vztahu na str.26 nebyly signály zbaveny střední hodnoty, což může vést k zavádějícím výsledkům. Autor uvedl, že k testování použil data z ortogonálních svodů knihovny CSE. Z dodaných programových jednotek vyplývá, že všechny testy asi prováděl na všech 125 třísvodových signálech dané knihovny, nicméně z grafů a tabulek jasně nevyplývá, jestli se jedná o zobrazení zprůměrněných hodnot ze všech signálů. Zajímavým výsledkem je ověření, že vložení BWT před blok RLE nevede ke kvalitnějším výsledkům komprese. Přes uvedené výhrady soudím, že je práce docela zdařilá.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce B 40/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 18/20
Formální zpracování práce B 8/10
Navrhovaná známka
B
Body
86

eVSKP id 39545