WESZTER, J. Numerické metody analýzy obrazu zaměřené na protínající se objekty [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Štarha, Pavel

Předložená diplomová práce se zabývá numerickými metodami analýzy překrývajících se objektů v podobě vláknité sinice rodu Nostoc. Téma práce vzniklo na základě spolupráce s Ústavem výzkumu globální změny AV ČR. Práce je vhodně členěna do pěti základních kapitol. První dvě popisují základní matematický aparát, třetí a čtvrtá se věnuje použitým numerickým metodám zpracování obrazové informace a celkovému postupu zpracování analyzovaných snímků. V páté kapitole jsou prezentovány výsledky analýzy vybraných snímků. Grafická a stylistická úprava práce je na vysoké úrovni. Diplomant pracoval na tématu práce zcela samostatně, pečlivě a se zájmem o danou problematiku. Velmi oceňuji implementaci jeho vlastního řešení rozkladu překryvu objektů za použití Houghovy transformace. Tímto student prokázal své tvůrčí schopnosti a orientaci v použitých numerických metodách. Též znalost programovacích technik je pro řešení této úlohy velmi důležitá. Výsledky této práce mají velký aplikační potenciál pro praktické využití. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Procházková, Jana

Diplomová práce pana Wesztera se týká algoritmů analýzy obrazu k vyhledání digitálních křivek v obraze a změření jejich délky. První dvě kapitoly tvoří teoretický základ k problematice a jsou zpracovány velmi precizně a srozumitelně. Představují pojmy z oblasti relací, metrických prostorů, definici konvoluce a rozsáhlejší část věnovanou morfologickým operacím na obraze. Samotná práce a rozbor řešení je obsaženo v následujících dvou kapitolách. Diplomant využívá morfologických operací (diletace, eroze, atd.) a jejich kombinací k určení základního tvaru vlákna sinice na snímku pořízeném mikroskopem. Velmi se mi líbí navržené řešení pro křížení vláken pomocí Houghovy transformace s hledáním sklonu, které diplomant navrhl. Také je zde elegantně řešen problém s cyklením, ke kterému může docházet. Celé řešení je naprogramováno v softwaru Delphi a diplomant prezentuje jednoúčelovou aplikaci, která je schopna pracovat s vstupními obrazy (zde použity vlákna sinice). Výsledky jsou vyhodnoceny na sérii testovacích snímků. Řešení je velmi zdařilé, student využívá teoretické poznatky a vhodně je aplikuje na daný problém. Práce splňuje všechny parametry, je psaná bez chyb, obrázky jsou ve vysoké kvalitě a celková úprava je vynikající. Diplomová práce splnila zadání bez připomínek. Navrhuji ji k obhajobě a navrhuji hodnocení: A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 133865