SEDLÁČEK, J. Návrh vírových turbin pro zpracování zbytkové hydraulické energie vodního díla Chocerady [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Haluza, Miloslav

Diplomant ve své diplomové práci řešil zadání zpracování hydraulické energie při zadané křivce průtoku a spádu na konkrétní lokalitu vodního díla Chocerady. Diplomová práce je projekčně - konstrukční. Dilomant využíval poznatků z 5. ročníku specializace Odboru fluidního inženýrství Victora Kaplana. V práci jsou propočteny základní konstrukční uzly stroje, je proveden výpočet na vtokové víry a na dynamické chování se hřídele. Diplomová práce může sloužit jako podklad pro vlastní konstrukci skutečného stroje na danou lokalitu. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Veselý, Jindřich

Koncepce řešení tématu diplomové práce je provedena na dobré úrovni. Diplomant ve své práci řeší problematiku, která umožní lépe využít energetický potenciál stávajícího vodního díla Chocerady. Prostředek k řešení této problematiky je definován již v zadání diplomové práce a jedná se o aplikaci vírových turbín do stávající stavební části elektrárny. V úvodu práce je uveden průřez a charakteristika vodní energetiky obecně ve světě a detailně v České republice. Diplomant v rámci řešení diplomové práce použil znalosti a informace z různých oblastí techniky. Projekční řešení vycházelo z aplikace na VUT v Brně stanovených charakteristik vírové turbíny a to jak energetických, tak kavitačních. Projekční řešení dále vycházelo z parametrů VE Chocerady, zjištěných ve spolupráci s provozovatelem VE. Základní parametry turbíny jsou nakonec stanoveny z hlediska maximální výroby elektrické energie. Nezbytným krokem řešení je také kontrola možnosti vzniku vstupních vírů. Na základě prací několika autorů je potom správně stanoven vstupní průřez do turbíny i jeho poloha vůči hladině. Správně je také řešeno stanovení hlavních parametrů zavzdušňovacího ventilu. Dále je v práci naznačeno několik bodů vlastního konstrukčního řešení turbíny, zejména hřídele, převodu, ucpávky a ložisek. Tato řešení mohou s jistým nadhledem být použita při detailním konstrukčním návrhu této turbíny. Některé nedostatky práce: • V technické literatuře není vhodné uvádět jeden fakt několikrát v jedné publikaci. (například parametry vírové turbíny - strany 10 a 16). • Problematice savky je třeba věnovat více pozornosti z hlediska velké unášivé složky rychlosti, vzniku a rozpadu centrálního víru. • V kapitole 7 Návrh vírových turbín je podkapitola 7.2 Návrh vírových turbín • Strana 41, síla je určena z velké řemenice, v praxi je ovšem vždy problematické řešení malé řemenice. • Špatné jednotky u některých veličin -strana 51 - tuhost ložisek (není uvedena v seznamu symbolů) K - [N.m]; přepis, strana 54 - teoretický výkon turbíny [MWh] Diplomant Bc. Jiří Sedláček vypracoval svoji práci v souladu se zadáním a o jeho diplomové práci lze říci, že je na dobré úrovni. Z toho důvodu doporučuji diplomovou práci Bc. Jiřího Sedláčka k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry D
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti D
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 72219