POSPÍŠIL, J. Vývoj a ověření DC/DC měniče pro budoucí automobilové osvětlovací systémy s palubním napětím 48V [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Dobesch, Aleš

Teoretický úvod předložené práce uvádí čtenáře do problematiky automobilového osvětlení, vlastností LED, specifických požadavků na elektroniku v automobilech, 48V automobilových systémů a spínaných měničů. Tento rozsahem zcela adekvátní úvod je podán jako zkratkovité a zejména v použité terminologii ne vždy zcela přesné vyprávění autora bez pečlivějšího zdrojování a vážení faktů. Teoretická část přechází plynule v praktický návrh čtyř různých dc/dc měničů od obvodového řešení, přes výběr součástek, až po návrh desek plošných spojů. Výběr konkrétních zapojení, ani požadavky na výstup zdrojů nejsou blížeji diskutovány. Volba součástek je provedena pečlivě a transparentně, obecně však chybí zohlednění neideálních vlastností součástek (pokles kapacity nabitého keramického kondenzátoru, pokles indukčnosti cívky protékané proudem, vliv ohřátí apod.). V návrzích rovněž chybí alespoň hrubé odhady výkonových ztrát v obvodech. Pro praktickou realizaci byly v zadání vyžadovány pouze dva zdroje, takže fakt, že dva ze čtyř zdrojů zdaleka nedosahovaly stanovených parametrů nehodnotím k tíži. Tři zdroje byly úspěšně oživeny a u čtvrtého byl diskutován pravděpodobný důvod nezdaru. Student v práci zdroje charakterizoval pomocí skokových odezev, účinnosti, ceny kusovníku, vyzařování a imunity. EMC bylo navíc měřeno podle přísnějších limitů než by bylo pro většinu zákazníků nutné. Kladně hodnotím, že se autor nesnažil nezdary nijak skrývat, třebaže mi v práci chyběla jejich hlubší analýza. Také oproti zadání postrádám alespoň základní teplotní zkoušky. Celkově hodnotím práci jako nevyrovnanou. Student prokázal, že dokáže samostatně navrhnout prototypy včetně dokumentace pro prototypovou výrobu a také prototypy oživit a otestovat. Dle mého mínění však neprokázal, že dokáže samostatně vyhodnotit zjištěné výsledky a optimalizovat návrh. Student rovněž prokázal, že si dokáže najít relevantní informace, ale neprokázal, že je dokáže syntetizovat a prezentovat na úrovni vědecké práce. Posudek vypracoval Ing. Tomáš Tic.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Posudek oponenta

Kubíček, Michal

Předložená práce se zabývá návrhem, realizací a ověřením vlastností několika LED budičů. Samotný text práce je členěn nevhodně, klíčové informace jsou v textu ukryty, často maskovány pod jinými a nelogickými názvy kapitol. V úvodu se autor zbytečně zabývá historií osvětlení automobilů, místo aby se intenzivněji věnoval moderním trendům v oblasti a výhledu do budoucna, jak požaduje zadání. Jako hlavní zdroj informací je použit neodborný internetový článek. Po tomto úvodu následuje popis vlastností LED a jejich vybraných zapojení, který je značně chaotický. Na konci druhé kapitoly autor zmiňuje vhodnost některých topologií DC-DC měničů pro LED budiče a vybírá topologie pro realizaci, aniž by byla volba dostatečně zdůvodněna. Zároveň jsou velmi stručně zmíněny napěťové a proudové požadavky na navrhované budiče, opět bez zdůvodnění (kolik bude LED, jakého jsou typu). Dle zadání měl student navrhnout dvě typické aplikace pro síť 48V, není zmíněna ani jedna (dvě možná zapojení v kapitole 2.4 nepovažuji za aplikaci). Následuje popis některých aspektů návrhu obvodů pro automobily a obecný popis topologií DC-DC měničů. Zbytečně se věnuje popisu jejich funkce, vhodnost pro zamýšlené použití naopak zmíněna není (požadováno v zadání), takže text působí pouze jako výplň. Kapitola 5 se zabývá výpočtem hodnot součástek pro čtveřici integrovaných řadičů DC-DC měničů zapojených ve zvolených topologiích, přičemž opět není zdůvodněn výběr konkrétních integrovaných obvodů. V další kapitole se věnuje simulacím dvojice z navržených obvodů, přičemž se soustředí na časové průběhy v obvodu při zapnutí. Simulace jsou pouze stručně okomentovány, student rezignoval na uvážení základních parazitních parametrů součástek (alespoň u PI filtru, kde sám zmiňuje potenciální velký vliv), výsledky tak nemají velký přínos. Měření měničů je poznamenáno faktem, že u realizovaných obvodů nebyly použity správné cívky (autor zvolil typy s malým saturačním proudem) a v návrhu některých měničů byly chyby, které buď zcela znemožnily funkčnost vzorku, nebo významně ovlivnily změřené parametry. Opravit vadné vzorky se nezdařilo (patrně kvůli časové tísni), porovnání vlastností měničů proto není relevantní. Použité metody měření a interpretace výsledků nejsou vždy správné (například odezva na skokovou změnu zátěže). Z hlediska realizace postrádám odladění dvojice prototypů pro splnění projektových požadavků. Po formální stránce je práce na průměrné úrovni, obsahuje překlepy i gramatické chyby. Řada obrázků, tabulek a grafů je nečitelných kvůli malému písmu. Velké množství z nich je převzatých, často zbytečných (zapojení vývodů integrovaných obvodů), navíc s anglickými popisky. Za velký nedostatek práce považuji neobvykle velké množství spekulací, zavádějících a chybných tvrzení, které mohou čtenáře snadno uvést v omyl.

Navrhovaná známka
D
Body
62

Otázky

eVSKP id 110441