KOPECKÝ, M. Vytvoření modelu převodové skříně pomocí 3D tisku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Dočkal, Kryštof

Cílem práce bylo navrhnout skříň převodovky a její následné vyrobení pomocí 3d tisku. Řešení práce obsahuje návrh převodové skříně dle zadání z předmětu 6KT, které je doplněno o návrh skříně pomocí MKP. Výsledné konstrukční řešení je vyrobeno na 3D tiskárně a doplněno normalizované díly jako jsou ložiska a podobně. Student pojednal o návrzích převodových skříní, díky čemuž vznikly dva koncepty převodové skříně. Ty byly posouzeny z pohledu tuhosti a smontovatelnosti. Vybraný koncept byl rozšířen a analyzován pomocí MKP za účelem získání velikosti deformací při zatížení. Z pohledu řešení práce lze vytknou především omezený rozsah a používání nepřesných výrazů. Je třeba vytknout neaktivitu studenta v prvotní fázi, díky čemuž nabrala celá práce zpoždění. Nezbylo tak mnoho času na samotný tisk převodové skříně. Naproti tomu student po počátečním zpoždění aktivně konzultoval aktuální stav řešení práce. Z formálního hlediska práce obsahuje překlepy a místy nedostatečnou práci s citacemi. Vzhledem k výše uvedenému doporučuji práci k obhajobě s výslednou známkou C.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis C
Práce s literaturou včetně citací C
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Rebenda, David

Předložená bakalářská práce se zabývá vytvořením modelu převodové skříně kuchyňského robota a její výrobou pomocí 3D tisku technologií FDM. Vyrobená a smontovaná převodovka by měla sloužit jako učební pomůcka v předmětu 6KT. V úvodu práce nepovažuji za příliš vhodný výčet kompletních cílů práce. Hlavním cílem práce by navíc podle autora mělo být splnění několika dílčích cílů. Rešerše analyzuje základní požadavky na konstrukci převodové skříně, materiály pro výrobu převodových skříní a nastiňuje postup při návrhu převodové skříně. Stejně jako v dalších kapitolách práce obsahuje text celou řadu překlepů a gramatických chyb. V textu občas chybí nebo přebývají slova, což vede až ke ztrátě nosné myšlenky textu. Orientaci v textu rovněž stěžuje pozicování obrázků vůči textu a u některých informací mi chyběly odkazy na příslušné literární zdroje. U výsledného řešení bych uvítal detailnější popis okrajových podmínek MKP výpočtů – např. typ použitého elementu, použitý materiálový model (u některých výpočtů dochází k překročení meze kluzu materiálu) či materiálové charakteristiky použitého hliníku. Vygenerovaná síť má prvky konstantní velikosti. V oblastech koncentrátorů napětí by síť měla být jemnější. Velikost prvku 2,5 mm je rovněž nevhodná vzhledem k tloušťce stěny skříně (3 mm). V textu práce je věnován pouze jeden odstavec 3D tisku, který informuje o tom, že díly byly vyrobeny na 3D tiskárně z materiálu PLA. V práci mi chybí fotografie vyrobené a smontované převodovky. V textu se vyskytuje pouze obrázek modelů s podporami ze sliceru.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis D
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 117248