SEDLÁČEK, M. Matematický model trajektorie svazku nervových vláken pro účely diagnostiky glaukomu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Odstrčilík, Jan

Cílem diplomové práce bylo prostudovat vlastnosti barevných oftalmologických obrazů sítnice se zaměřením na vlastnosti vrstvy nervových vláken (VNV), s ohledem na aktuální metody diagnostiky glaukomu (zeleného zákalu). V souladu s aktuálním stavem řešené problematiky bylo cílem využít modelování trajektorie svazků vrstvy nervových vláken za účelem aplikace získaných poznatků pro potřeby texturní analýzy VNV. V rámci zadání se předpokládalo, že se při řešení práce naváže na již hotové metody texturní analýzy dostupné na ÚBMI. Tuto návaznost však nebylo možné zajistit, tudíž se řešení práce od původního zadání mírně odklonilo. Student plně využil dostupné odborné literatury a sestavil rešerši, která mapuje aktuální stav v oblasti řešené problematiky. S ohledem na nastudované poznatky byla provedena implementace matematického modelu trajektorie VNV. V další části práce se student zabýval možnostmi využití tohoto modelu pro potřeby texturní analýzy. V rámci sestavení metodiky, která měla za úkol zhodnotit využitelnost a aplikovatelnost modelu, student implementoval jednoduchou metodu směrové spektrální analýzy a provedl statistické vyhodnocení získaných výsledků. Student dosáhl výsledků, které ukazují, že tento model lze potencionálně využít pro potřeby diagnostiky glaukomu, čímž splnil zadání práce. Při řešení práce byl student aktivní, pravidelně docházel na konzultace a komunikoval s vedoucím. Často se potýkal s problémy spojenými s programováním v prostředí MATLAB. Nicméně, k řešení dílčích problémů přistupoval kreativně. Po formální stránce je práce na dobré úrovni. Dosažené výsledky a celkový přístup studenta hodnotím klasifikačním stupněm B/85 b.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Kolář, Radim

Předložená diplomová práce se zabývá vytvořením matematického modelu trajektorie nervových vláken na snímcích sítnice. Práce je rozdělena do desíti kapitol a je napsána na 37 stranách samotného textu. Struktura diplomové práce je logická a autor stručně, ale jasně uvádí do problematiky diagnostiky glaukomu, anatomie oka a do principu fundus kamery. Další kapitoly pak již souvisí se samotným řešením diplomové práce. Kapitola 6 popisuje samotný matematický model trajektorie nervových vláken a vychází z citovaného článku. Autor tento model implementoval a ověřil funkčnost, což je zdokumentováno v Kapitole 7. Obě kapitoly jsou psány srozumitelně a vyplývá z nich, že diplomant model pochopil a dostatečně otestoval. Dále je popsána spektrální metoda pro určení směru textury nervových vláken. Informace o směru je pak srovnávána s očekávaným směrem, který vychází z implementovaného modelu. Toto ověření, včetně statistického testování, opět považuji za relativně zdařilé. Nicméně lze mít výhradu k implementované spektrální analýze. Zde není jasné, jak velké okno bylo použito (a testováno), zda byl (případně proč nebyl) použit nějaký typ váhovacího okna (např. Hanningovo) a dále proč nebyl řešen problém s falešnou detekcí směru 90°. Po stránce formální je práce na dobré úrovni. Nesrovnalosti jsou jen ve způsobu citace literatury. Z hlediska splněného zadání lze mít výhradu jen k bodu 5, který není v práci řešen. Nicméně je provedeno statistické srovnání uvedených metod. Přes uvedené výtky diplomant prokázal, že je schopen nastudovat danou problematiku a získané vědomosti prakticky využít a vytvořit tak inženýrské dílo. Práci hodnotím stupněm C/75b.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 51858