KURZOVÁ, P. Biotechnologická produkce PHA pomocí extremofilních mikroorganismů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Obruča, Stanislav

Studentka Pavlína Kurzová se ve své bakalářské práci věnovala charakterizaci halofilní bakterie Halomonas salina jakožto potenciálního producenta PHA. Studentka splnila požadavky zadání své BP a všechny z nich vyplívající úkoly, nicméně přístup k práci a zájem o problematiku nelze hodnotit jako excelentní. Stejně tak při vypracování textové části své práce prokázala studentky jisté mezery jak v oblasti formulační, tak také co se týče pochopení, porozumění, zpracování a interpretace výsledků i formulace závěrů. Celkově si BP vyžádala větší než standardní množství zásahů a oprav jak od konzultantů tak i od vedoucího práce. Celkově tedy práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse C
Závěry práce a jejich formulace B
Využívání konzultací při řešení práce B
Celkový přístup k řešení úkolů B
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Müllerová, Lucie

Studentka Pavlína Kurzová se ve své závěrečné práci zaměřila na biotechnologickou produkci PHA pomocí extremofilních organismů, především se zaměřila na optimalizaci produkce pomocí H. salina. V teoretické části byly podrobně vyjmenovány jednotlivé druhy extremofilů, PHA producentů a PHA aplikací. Tato část byla přehledně rozdělena, nicméně existovaly zde jisté faktické nesrovnalosti, např. fosfolipidová dvojvrstva jako obal granulí PHA, což není pravda. Uvítala bych kapitolu o moderním využití PCR právě při identifikaci PHA producentů. Co se týče typografické stránky, byly nalezeny chyby jak v interpunkci, zakončování řádků a nesprávném oddělování jednotek za číslem. Experimentální část je velmi dobře napsána, všechny postupy jsou srozumitelné. Lze vidět, že studentka odvedla velký kus práce při práci v laboratoři, příprava vzorků a provádění samotných měření nebyly jednoduché. Ve výsledcích měření a diskuzi občasně chybí podrobnější vysvětlení prezentovaných dat, popisky u grafů a tabulek nejsou správně podle typografických pravidel, v textu jsou opět chyby v interpunkci, nesprávném zakončování řádků, některé věty nedávají smysl. Práce ovšem splnila zadání, experimenty vedly k velmi zajímavým výsledkům a celkově věřím, že další navázání na tuto práci bude přínosem při práci s bakterií H. salina. Diskuze byla kompaktní, výsledky byly interpretovány jasně a srozumitelně, jen bych uvítala hlavně hypotézy studentky, proč jsou výsledky takové, jaké jsou. I přes typografické chyby je tato závěrečná práce na vysoké úrovni, zmíněné nedostatky nic neubírají na její kvalitě. Vidím tuto práci jako velmi dobrou, kterou doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm Velmi dobře (B).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování B
Logické členění práce A
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 107864