FOLTÝN, V. Detektor bublin v krvi [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Rozman, Jiří

Úkolem studenta bylo seznámit se s fyzikálně chemickým principem hemodialýzy a prostudovat technické řešení hemodialyzačního monitoru. Zaměřit se měl na průtokové schéma krve i dialyzátu. Formou literární rešerše měl pojednat o metodách detekce bublin v krevním toku. Ve vlastní konstrukční části projektu měl pro zvolený způsob detekce bublin navrhnout obvodové řešení zařízení, stanovit požadavky na napájení a návrh doložit konstrukční dokumentací. Student se tématem projektu zabýval již podruhé - v akademickém roce 2011/12 BP neodevzdal. Nové zadání si převzal až v poslední třetině tohoto letního semestru. Intenzívně se řešením problému začal zabývat až poslední 3 týdny což se projevilo na kvalitě předložené práce. Kromě faktických nedostatků v obvodovém řešení a konstrukční dokumentaci obsahuje předložená práce řadu formálních nepřesností, chyb v jednotkách veličin, chyb v číslování rovnic (4.12, 4.18 - 4.21 místo 5.12, 5.18 - 5.21), chybějící nebo chybné literární odkazy v textu, nespočet překlepů a prohřešků proti češtině. Po obsahové stránce si student plete význam pojmů dialyzát a ultrafiltrát (str. 13), nepochopil funkci jednotlivých typů optických detektorů bublin v krvi a pominul řešení dopplerovskou metodou. O zásadním nepochopení řešeného problému svědčí nejen výpočet požadované šířky a velikosti impulsu budicího napětí (obr. 6 a rovnice 5. 11, 5. 12 na str. 28 - 30, chybně stanovené napětí 160,19 V místo 169,18 V), ale i absence zesilovače přijímaného signálu a požadavek na integraci obálky ech. Zbytečný je i výpočt 1/4 vlnové délky pro přední vrstvu měniče (str. 29) když v dalším uvažuje zbytečně o ultrazvukové optice při vyzařování měniče do válcového venózního váčku. Výraz 5. 8 je nesrozumitelný, intenzita ultrazvuku I se neudává ve W/m. Obr. 6 je hrubou a nezdůvodněnou aproximací tvaru budicího impulsu ve formě aperiodického kmitu. Pro buzení vysílacího měniče měl být užit výkonový spínací transistor. Stabilizace napájecího napětí dle obr. 11 je nepochopitelná, stejně jako provedení výsledného schématu zapojení a výkres plošného spoje. V práci nejsou nikde deklarovány požadavky na jednotlivá napájecí napětí. Naprosto nepřijatelný je však zadáním práce požadovaný výkres snímače s ultrazvukovými měniči - příloha A. Nákres se nejen nedá nazvat technickým výkresem proto, že svědčí o naprosté neznalosti zásad a pravidel technického kreslení, ale prokazuje i nepochopení fyzikálního principu šíření ultrazvukového vlnění. Z uvedených důvodů nemohu předloženou práci doporučit k obhajobě a hodnotím jako nevyhovující.

Navrhovaná známka
F
Body
45

Posudek oponenta

Sekora, Jiří

Předmětem práce pana Vojtěcha Foltýna bylo studium metod čištění krve a metod detekce bublin v krvi. Pro zadaný venózní set vhodnou metodu vybrat, navrhnout její řešení a provést návrh elektrického schématu zapojení. V práci student diskutuje metody čištění krve i detekci bublin, rozhoduje se pro ultrazvukovou detekci, pro kterou navrhuje blokové i obvodové řešení detektoru. V práci se vyskytuje několik závažných chyb a zcela nesrozumitelných, či rozporujících si tvrzení. Např. cituji: "Detektor je opět měnič napojený na zesilovač a po zesílení signálu ho detekuje detektor". Na str. 28 student uvádí, že napěťový impulz 'musí' trvat po dobu, která odpovídá jednomu zákmitu UZV měniče a vypočte dobu T = 2,86 us. Vzápětí toto ale popírá s tím, že v praxi 'postačuje' doba

Navrhovaná známka
F
Body
35

Otázky

eVSKP id 66802