VOJKOVSKÁ, H. Studium sterilizačního účinku dielektrického bariérového výboje na eukaryotní mikroorganismy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Kozáková, Zdenka

Cílem bakalářské práce bylo prověření sterilizačního účinku dielektrického bariérového výboje na modelový eukaryotní mikroorganismus. Teoretická část detailně zpracovává problematiku eukaryotních mikroorganismů (taxonomie, struktura, vlastnosti) a porovnává jednotlivé sterilizační metody. V experimentální části je popsáno použitého zařízení pro generaci nízkoteplotního plazmatu a metodika přípravy, sterilizace, kultivace a vyhodnocení mikrobiálních vzorků. Pro vlastní experimenty byla vybrána jako modelový mikroorganismus plíseň Aspergillus niger. Praktická část práce porovnává míru inaktivace daného mikroorganismu z hlediska vlivu velikosti dodávaného plazmového výkonu, doby expozice, použitého plynu a nosného substrátu (papír versus PET fólie). V práci je následně diskutována vhodnost nastavení jednotlivých parametrů ovlivňující sterilizační účinek. Studentka pracovala při řešení bakalářské práce pečlivě a prokázala vysokou míru samostatnosti. Teoretická část je zpracována obsáhle s bohatým využitím literatury. Při zpracování a interpretaci výsledků jsou zohledněny veškeré možné vlivy týkající se inaktivačního účinku plazmatu na mikroorganismy. Závěry jsou formulovány jasně a jsou podloženy získanými výsledky. Bakalářská práce splnila zadané cíle a doporučuji ji hodnotit výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Ing.Hana Grossmannová, Ph.D.

Autorka zpracovala práci na téma studium sterilizačního účinku dielektrického bariérového výboje na eukaryotní mikroorganismy. Při vypracování bakalářské práce projevila dobrou schopnost formulovat závěry ze získaných experimentálních výsledků. V textu se objevily podstatnější i drobnější chyby: Str. 23: patří mezera mezi hodnotu 99,97 a %. Str. 35: neužívání pevných mezer. Str. 36: chybné oříznutí obrázků, drobné chyby ve formátování obrázků. Domnívám se, že v kapitole 2, je pochybení ve vlastním členění kapitol textu. Plazmová sterilizace je zařazena ve standardních dekontaminačních postupech kap. 2.3, navíc mimo kapitolu 2.3.2. Fyzikální postupy, byť je v textu zmíněno, že plazmová sterilizace je fyzikálním postupem. V práci jsou v teorii odkazy na literaturu psány za tečkou, v experimentální části před tečkou. Autorka také v celé práci nevkládá mezeru mezi číslo a jednotku stupně Celsia. V příští práci bych také doporučovala sjednotit popisky tabulek a obrázků (Tab., Obr. nebo Tabulka, Obrázek). K práci mám následující dotazy: 1) Autorka uvádí, že inaktivační účinky argonu jsou vyšší než u dusíku. Je možné na základě měření říci, zda by pro účinnější inaktivaci mikroorganismů stačila například jen příměs argonu v dusíku? 2) Na straně 38 je uvedeno, že na inaktivaci se podílelo UV záření a reaktivní částice. Je možno ze získaných výsledků říci, který z těchto jevů je dominantní? 3) Byly při měřeních vyhodnocovány také vlivy plazmatu na kvalitu či strukturu nosného média?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce B
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace B
Navrhovaná známka
B

eVSKP id 18953