DOHNAL, M. Akustická analýza mechanických hodinek [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Sigmund, Milan

Zadání práce bylo splněno. Student se musel samostatně seznámit s odbornou problematikou měření a hodnocení mechanických hodinek. Iniciativně si vyhledal externí konzultanty a na jejich pracovištích pak využil některé možnosti profesionálního hodinářského zázemí. Vytvořený program je funkční a použitelný pro akustické měření hodinek. Diplomant prezentoval svůj program také v letošním ročníku fakultní studentské soutěže EEICT 2010. Po obsahové stránce má práce logickou strukturu a názorně dokumentuje činnost vytvořeného programu. Některé zkoumané jevy mohly být lépe popsány v textové části práce, způsob jejich měření je zřejmý jen z výpisu naprogramovaných algoritmů. Po formální stránce má práce celkově dobrou úroveň. Drobné nedostatky se vyskytují u jednotlivých obrázků, např. nečitelné měřítko (Obr. 4.2), nevhodný popis ("velikost signálů" u spektra, Obr. 4.10 a další) apod.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce C 15/20
Využití literatury A 9/10
Navrhovaná známka
A
Body
94

Posudek oponenta

Balík, Miroslav

Práce se týká mezioborové problematiky. Autor musel nastudovat kromě literatury týkající se analýzy akustických signálů také literaturu pojednávající o mechanických hodinách a způsobu posuzování jejich přesnosti. Práce je členěna do šesti kapitol. V úvodu nejsou uvedeny informace, které uvozují náplň práce, motivaci k jejímu vypracování, očekávané výsledky či případná analýza současného stavu. Autor se místo toho převážně zabývá principem funkce a základními pojmy mechanických hodin. To mělo být zařazeno do druhé kapitoly, kde autor obšírněji popisuje přesnost mechanických hodin, rušivé vlivy a jejich kompenzace. Ve třetí kapitole se zabývá záznamem zvuku, který vydávají mechanické hodiny. Ve čtvrté kapitole popisuje experimentální měření a poměrně stručně popisuje rozbor zaznamenaného signálu, což podle mého názoru mělo být stěžejní částí celé práce. V této části se autor nevyjadřuje dostatečně exaktně. Následující kapitola je velmi stručná a uvádí databázi naměřených mechanických hodin. V šesté kapitole popisuje vytvořený program pro poloautomatickou analýzu mechanických hodin. V práci není uvedena žádná kapitola, která by jasně a přesně definovala jednotlivé sledované parametry mechanických hodin jako funkci zaznamenaného zvukového signálu mechanických hodin, což považuji za největší nedostatek této jinak dobře vypracované diplomové práce. Není také definován způsob (zřejmě kmitočtové) filtrace analyzovaného signálu uvedené na str. 19. Z praktického úhlu pohledu je autorovo tvrzení o náhradě profesionálních zařízení jeho experimentálním řešením příliš vzletné. Úspěšnost metody je zásadním způsobem závislá na kvalitě snímání zvuku mechanických hodin a ta je za stávajícího způsobu řešení nerealizovatelná bez odborné a zkušené obsluhy. Funkcionalita programu je zcela vyhovující, pro praktické použití či nasazení je však forma nepoužitelná pro nutnost podpory ze strany knihoven Matlabu. Po formální stránce lze v práci najít některé nedostatky. Ve vzorcích nejsou vždy používány řezy písma dle normy pro odlišení konstant, proměnných, pomocných značek apod., což je vidět zejména ve vzorcích vložených do textu. Někdy je u jednotek použita kulatá závorka, jindy závorka hranatá. Na str. 29 je chybně uveden mezní kmitočet 22500 Hz a následně je použita jednotka KHz. Autor diplomové práce splnil zadání a doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce B 41/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 18/20
Formální zpracování práce C 7/10
Navrhovaná známka
B
Body
86

Otázky

eVSKP id 31111