HABROVEC, L. NOVÉ NA STARÉ – Brno, nároží Bratislavská - Stará [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Marek, Jiří

Student pracoval na závěrečné práci velmi intenzivně a velkou pozornost věnoval jak analytické části, tak celému konceptu návrhu. Oceňuji u něj schopnost reflektovat připomínky vznášené během našich diskusí nad projektem. Výsledné dílo pak dokládá jeho schopnost dobře řešit architektonické úkoly, které ho čekají v praxi a jeho témeř profesionální přístup k architektonické tvorbě je dobrým zákládem pro jeho uplatnění.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Badal, Ivo

Celkový dojem z předkládaného řešení je z pohledu urbanistického, architektonického, provozního i stavebně technického velmi příznivý. Doporučil bych pouze drobné dispoziční úpravy.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Návrh na dané parcele pracuje s tradičním pojetím doplnění městského bloku s uvolněním nárožní hmoty. Uvolněné místo doplňuje významně prostor dnešního křížení ulic, které je už od historických stop díky nepřímému průběhu ulice Stará – Körnerova rozšířeno do jakéhosi formálního náměstí. Vzniká tak příjemný prostor před divadlem Radost.
Architektonické řešení A Doplnění městského bloku o bytové domy s komerčním parterem vyznívá jednotně. Zvolené měřítko objektů je adekvátní a celkový architektonický výraz je velmi přesvědčivý. Zejména jednotící jednoduchý kompoziční princip fasády, kdy se plasticky pracuje s horizontálou úrovní jednotlivých podlaží a mírně ustupující rovinou zdiva s okenními otvory vertikálního charakteru je velmi zdařilým prvkem. Pro zvýraznění tohoto kompozičního principu je užito i barvy. Je to příjemná reminiscence na historické fasády a oceňuji práci s tímto významným prvkem domu, který je dnes mnohdy architekty opomíjen.
Provozní řešení A Parter domu je věnován komerčním provozům, jeden z nich je definován jako kavárna. Řešení těchto provozů je bezkonfliktní s dostatečným zázemím. Je jen otázkou, zda navržená WC u provozu kavárny jsou vzhledem k velikosti odbytovému prostoru a jeho potenciální kapacitě dostatečná. Velmi elegantně a jednoduše je řešeno parkování pro obyvatele domu v povrchovém zakladači. Omezuje to sice plochu vnitřního dvora a je nutno počítat s její větší částí jako pojezdovou, nicméně klady provozní a ekonomické výrazně převažují. Budoucí vývoj automobilové dopravy a proměny velikosti vozů budou čím dál častěji takováto řešení vyžadovat. Z bezpečnostního hlediska a z hlediska zachování statusu poloveřejného dvora by bylo zapotřebí uvažovat o osazení vrat do průjezdů. Bytové domy pak fungují jako 3 samostatné celky s vlastní vertikální komunikací. Dispozice jednotlivých bytů jsou čisté a bezkonfliktní. Jen u některých bytových jednotek je nutno upozornit, že na WC není možno vstupovat bezprostředně z prostoru obytných místností, byť vizuelně odděleného.
Technicko konstrukční řešení B Příčný stěnový systém je vhodně zvolen pro daný typologický druh stavby a zaručí zejména dobrou zvukovou neprůzvučnost mezi jednotlivými byty. Uváděné schema konstrukčního systému sice hovoří o podélném stěnovém systému, avšak půdorysy typického podlaží s byty tomu nenasvědčuje. Svislý řez fasádou naznačuje, že je uvažováno o zateplené fasádě. V tomto případě je chybou uvádět jako finální vrstvu vápenocementovou omítku v tloušťce 15 mm. Pravděpodobnější by bylo užití tenkovrstvé omítky určené pro zateplovací systém. Znázorněné založení objektu uvažuje o železobetonové desce tl. 500 mm. Nerozumím proto vykreslování základových pasů, které jsou i poměrně velmi hluboké.
Formální úroveň A Zvolená grafická úprava výkresů je přehledná a dobře se v nich orientuje. Jen u situace bych doporučil výraznější grafiku se zdůrazněním řešeného objektu a bezprostředně navazujícího prostoru. Vizualizace působí profesionálně a přesvědčivě
Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 73010