NETOPILOVÁ, P. Systémy přeměn energie pro jaderné elektrárny se sodíkem chlazeným reaktorem (SFR) [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Matal, Oldřich

Diplomantka pečlivě prostudovala publikované informace o realizovaných i navrhovaných systémech přeměn energie u jaderných elektráren se sodíkem chlazeným rychlým reaktorem. Vyvodila z nich vlastní návrhy a řešení těchto systémů pro parametry projektu ESFR, který se nyní řeší v 7.RP EU. Jde především o návrhy pro systémy s tzv. jaderným i nejaderným přihříváním páry při realizaci Rankine-Clausiova oběhu, včetně volby vhodných komponent (turbíny apod.) a řešení konkrétního přihřívání páry v systémech s nejaderným přihříváním páry. Výsledky diplomové práce jsou využitelné pro řešení projektu ESFR. Doporučuji práci navrhnout do soutěže o nejlepší diplomovou práci z oblasti jaderné energetiky.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Šen, Hugo

Předkládaná diplomová práce se zabývá technickým řešením přenosu a přeměny tepla na mechanickou práci v terciálním okruhu jaderné elektrárny s rychlým, sodíkem chlazeným jaderným reaktorem. Zadání práce a řešený problém je pojat a následně zpracován komplexně. Autorka pečlivě zvažuje klady a zápory vybraných variant technického řešení terciálního okruhu, které jsou podloženy základními výpočty parametrů cyklů. Součástí práce je také návrhový výpočet teplosměnné plochy výměníku tepla - přihříváku páry za VT dílem parní turbiny ve dvou variantách. Výpočtové postupy jsou správné a výsledky tudíž použitelné v praxi, minimálně pro první přiblížení. Je nutno ocenit, že se ve svých úvahách detailně zabývá mnoha praktickými otázkami (např. výběr vhodných konstrukčních materiálů, dostupnost rozměrů trubek, požadavky na zkoušky svarů, vhodného rozdělení výkonu turbin, nabídka energetických zařízení na trhu apod.), přičemž zároveň zohledňuje požadavky na jadernou bezpečnost zařízení. Vybrané varianty vzájemně srovnává; závěry se opírají o vyhodnocení očekávaných hodnot termických účinností, avšak s ohledem na praktickou realizovatelnost, která bude splněna spíše takovými energetickými stroji, jejichž konstrukce je víceméně známá a dlouhodobě prověřená. Doporučení, která varianta R-C cyklu se jeví být jako nejvhodnější, není zřetelné. Autorka si je vědoma, že nelze vybrat jednoznačně nejlepší řešení. Praktická realizovatelnost pak závisí na volbě dalších kritérií a úvahy, které by logicky mohly následovat, přesahují rámec práce a zůstávají tudíž otevřeny. Úprava diplomové práce je příkladná; text je logicky členěn, myšlenky jsou srozumitelné a jasně formulované. Lze jednoznačně konstatovat, že autorka splnila všechny cíle zadání a prokázala schopnost řešení inženýrských problémů praxe. Práci proto doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

eVSKP id 37470