MICHÁLEK, J. Výuková aplikace elektromagnetismu pro Android [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Kadlec, Petr

Předložená práce má rozsah 78 stran, z toho přibližně 30 je přiložená dokumentace k vytvořené aplikaci, jež umožňuje v prostředí Android vizualizovat vybrané elektromagnetické problémy (např. Fresnelova zóna, syntéza mikropásku, výpočet činitel odrazu na vedení aj.). Součástí aplikace je i textový modul, jež umožňuje spustit test, zobrazit správné odpovědi a procházet historii testů. Práce se nejprve věnuje teoretickému popisu prostředí Android a problematice návrhu aplikací v něm, poté jsou krátce představeny modelované elektromagnetické fenomény. V praktické části je popsána architektura vytvořené aplikace a popsány jednotlivé „eventy“ (události). Škoda že autor nepopsal podrobněji strukturu aplikace a její celkové fungování (viz Obr. 5.1). Kód je členěn logicky, ovšem autor kód téměř nekomentuje, což značně snižuje jeho další použitelnost. Je škoda že se v odevzdané verzi objevují nedodělané (prázdný event Pasivní filtry). Student využíval pravidelných konzultací. Práce je na poměrně dobré formální i gramatické úrovni. Zadání bylo splněno, proto doporučuji práci k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Šeděnka, Vladimír

Student vytvořil výukovou aplikaci pro systém Android. Aplikace představuje příklady a teorii ze 7 oblastí: rovinná vlna, odrazy na vedení, Fresnelova zóna, vyzařování dipólu, návrh mikropásku, vlnovody a rezonátory. Menu aplikace obsahuje i položku "pasivní filtry", za níž se ovšem skrývá upozornění, že v této verzi není výpočet implementován. Jedna z položek každé oblasti je vždy TEORIE, pod kterou se skrývá základní popis daného fenoménu psaný česky. Objem textu odpovídá cca. 2 stránkám displeje mobilního telefonu a je vždy zakončen hypertextovým odkazem na webové stránky, na kterých je možno se o problematice dozvědět více (anglicky, zpravidla Wikipedia). Text práce je přehledný, s minimem překlepů a pravopisných chyb. Uvítal bych pouze, kdyby pořadí kapitol 5.2.5 - 5.2.11 odpovídalo pořadí oblastí v aplikaci. Zdroje [7,9,10] (skripta FEKT VUT) jsou citovány jen u obrázků, přitom z nich byly převzaty i rovnice a do značné míry se jimi inspiruje text práce. Rovnice by mohly být zarovnány na střed. V textu práce jsem nenalezl vztah, podle kterého byla počítána směrová charakteristika dipólu, v polárním grafu nejsou vyznačeny úhly. V aplikaci se u grafů zobrazí po dotyku posuvný kříž, kterým je možno vybírat body na křivce. U takto vybraného bodu se však nezobrazí hodnoty souřadnic, což je škoda. Oceňuji přehledné zadávání parametrů, kdy se např. po kliknutí do editačního pole pro šířku pásku barevně vyznačí kóta tohoto parametru v obrázku (viz např. obr. 5.8 na str. 37). Animace rovinné vlny je pro diváka prvních pár sekund zajímavá, ale větší přínos u ní nevidím. U Fresnelovy zóny by měla aplikace větší potenciál, pokud by se dala nastavit výška antén (+ zmíněné zobrazení hodnoty ve vybraném místě). Jako vyloženě promarněnou příležitost vidím to, že aplikace nezobrazuje distribuci E a H pole vidů ve vlnovodu a rezonátoru. V testu je vždy předvybrána volba z minulé otázky, což považuji za rušivé. Pokud uživatel v minulé otázce zvolil c), je v nové otázce předvybráno opět c). Pěkně je provedena historie testů (viz obr. 5.5 na str. 33).

Navrhovaná známka
B
Body
88

Otázky

eVSKP id 110401