TOMÁNEK, J. Generátor harmonických signálů pro simulaci modelů analogových obvodů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Dvořák, Vojtěch

Student Jakub Tománek vypracoval bakalářskou práci na téma Generátor harmonických signálů pro simulaci modelů analogových obvodů. Text práce je členěn na dvě části. V první části jsou prozkoumány známé algoritmy pro výpočet hodnoty harmonických funkcí a navrženy jejich modifikace pro generování průběhu. Tuto část práce hodnotím velmi pozitivně. Kromě úprav známých algoritmů student přišel s několika vlastními nápady, které se ukázaly být vhodné pro implementaci. V poslední části práce se student zabývá implementací navržených algoritmů pro obvody ASIC. Výsledky v této kapitole však nejsou příliš vypovídající. Jak i student v textu uvádí, u některých algoritmů se tyto výsledky budou výrazně lišit od implementace do obvodů FPGA, pro které jsou tyto algoritmy především určeny. Přístup studenta k řešení úkolů byl značně kolísající. Z počátku student usilovně pracoval a na konzultace chodil pravidelně s novými nápady a poznatky. Část práce naopak řešil až na poslední chvíli, kdy však narazil na problémy s používanými nástroji a ne všechny tyto problémy se podařilo úspěšně vyřešit. To se projevilo i na horší kvalitě poslední části textu bakalářské práce. Na základě uvedených faktů navrhuji hodnocení C/75 bodů.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Posudek oponenta

Pristach, Marián

Cílem bakalářské práce byl návrh generátoru harmonických signálů pro simulaci modelů analogových obvodů. Práce přináší srovnání dostupných i upravených algoritmů pro generování harmonických signálů z hlediska zkreslení signálu a parametrů pro implementaci do obvodů ASIC. Textová část práce je rozdělena na čtyři kapitoly. První tři kapitoly obsahují teoretický popis použitých algoritmů, popis úprav původních algoritmů a vypočtené hodnoty harmonického zkreslení jednotlivých algoritmů. Poslední kapitola prezentuje výsledky syntézy pro obvody ASIC. Po formální stránce práce obsahuje nedostatky jako chybějící odkazy na literaturu (hlavně kapitoly 2.2, 2.3 a 2.5), nesprávné odkazy na obrázky (kap. 2.7.5), překlepy a gramatické chyby. Také použití žluté barvy v grafech (kap. 2.7) není vhodné. Práce po odborné stránce obsahuje několik chyb a nepřesností. Jedná se hlavně o popis algoritmů v jazyce SystemC, proces syntézy pro obvody ASIC a reprezentaci získaných dat. V případě popisu v jazyce SystemC nebyly brány v úvahu koeficienty, ale pouze rozhraní k nim. V případě syntézy pro obvody ASIC není uvedeno, za jakých podmínek byla syntéza udělána. V tabulce 1 je nesprávně uvedeno, že se jedná o plochu v um^2 - správně se jedná o počet ekvivalentních hradel. V případě maximální frekvence není definováno, zda byla zohledněna logika mezi registry a vstupy/výstupy, nebo jen kritická cesta v návrhu. Na přiloženém CD chybějí výstupy syntézy a použité skripty, takže není možné ověřit dosažené výsledky. Zadání práce je splněno částečně, v práci chybí syntéza algoritmů do obvodů FPGA, která je uvedena v zadání práce. Práci doporučuji k obhajobě a na základě uvedených informací hodnotím stupněm uspokojivě (65b).

Navrhovaná známka
D
Body
65

Otázky

eVSKP id 85950