ŠIMKOVÁ, E. Demokratická architektura – Ostrava [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Nový, Vítězslav

Práce na bakalářském projektu se vyznačovala aktivním přístupem a více-méně přímočarým vývojem projektu. Koncept návrhu, vytyčený v úvodu práce autorka postupně dopracovala do výsledné podoby bez závažných kompromisů či revizí původní myšlenky. Obsah i forma zpracování vykazují celkově vysokou úroveň závěrečného projektu. Předloženou práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení A 90.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A Přístup studentky ke zpracování hodnotím jako velmi aktivní a cílevědomý s dobrým časovým rozvrhem práce.
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Magnusek, Petr

Hozenou rukavici svízele zadání, obrazně řečeno, autorka úspěšně zvedá. Snaží se poskládat mozaiku daného zadání prvotním, poměrně podrobným prozkoumáním uzlových i neuralgických bodů řešeného prostoru. Zdatně vystavuje svoji bazální ideu na základních otázkách života. Jako odpověď na niterné obavy člověka přichází v řešení těchto problémů k postojům, kterými svoji ideu nezrazuje, snaží se dojít k jejímu naplnění. Není to odpověď na celou množinu bolístek spojených s bydlením, ale vlastní vytýčený segment se jí daří řešit výtečně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A 91 Pozice autorky, podpořená akceptací a pochopením historie i nejnovějšího vývoje řešené aglomerace, vychází z logiky uspořádání městského prostoru daného detailu pozapomenuté městské periferie na okraji centra. Autorka se poctivě snaží podpořit svůj návrh prozkoumáním určující množiny okolností, utvářejících její pohled na urbanistické řešení a teprve po jejich uspokojivém formulování a zhodnocení definuje návrh, pevně o tato zjištění opřený.
Provozní řešení A 96 Konceptu celkového řešení předchází velmi důkladná analýza. Otázky, které si autorka klade, jsou nejen technického nebo uměleckého charakteru, ale zajímá se o podstatnou, mnohdy pomíjenou entitu architektury, o psychologický dopad na budoucího uživatele. Úspěšně se zabývá a do své práce kóduje procesy determinované okolnostmi vývoje lidského života v průběhu generací.
Technicko konstrukční řešení A 89 Z dokumentace je patrná autorčina snaha se s dostatečnou péči vyrovnat i s funkční konstrukční stránkou objektu. Konstrukční řešení železobetonového stěnového systému doprovozené detaily kotvení fasád je funkční, otázkou je ekonomika návrhu. Kladně lze hodnotit i vybavení objektu ekologickými systémy vytápění, otázkou zůstává neřešený, dnes již standardní, systém řízeného větrání a rekuperace.
Architektonické řešení A 90 Základní myšlenka projektu „demokratické architektury“ (což je mimochodem dle mého skromného úsudku termín s ohromným potenciálem) je samozřejmě vetkaná do vizuálního pojednání objektu – otisk ve formě posunu výškového uspořádání vytváří jeden z hlavních vizuálních pilířů, a jako důsledek vnitřního uspořádání propůjčuje objektu v kombinací s použitými materiály a minimalistickými tvarovými zásahy (okna, truhlíky) jemný, civilní, až skrytý půvab, který na první pohled asi nikoho neuzemní, na druhou stranu zkoumavému, citlivému člověku přivodí jistě libý pocit.
Formální úroveň A 95 Nadšení a zaujetí pro „věc“, které se bezesporu vine celým projektem lze vystopovat také na úrovni péče, jíž autorka věnovala vlastnímu grafickému zpracování své bakalářské práce. Jako investor bych sice uvítal více komplexních vizualizací, ale celkové grafické vyznění by mě přesvědčilo o správnosti výběru architekta.
Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 142225