STAŇO, M. Testování těsnosti pneumatických komponent [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Houška, Pavel

Student ke zpracování diplomové práce přistupoval samostatně a zodpovědně. Řešenou problematiku zpracoval výborně jak v teoretické tak praktické oblasti. Student dále zpracoval je i problematika funkčního testování komponent. Jedinou výtkou je, že z naměřených dat nezhodnotil přesnost a opakovatelnost jednotlivých měření. Výsledky diplomové práce jsou velmi přínosné pro návrh reálných testovacích strojů a výrobních linek.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Šubrt, Kamil

Předložená práce se zabývá problematikou testování pneumatických komponent, kde v teoretické části se zaměřuje na těsnost a v další praktické části jsou testovány vybrané komponenty i s ohledem na splnění jejich funkčních vlastností. Teoretická část shrnuje používané metody zjištění uniku vhodné jak pro produkční testování i pro laboratorní testy. V praktické části byly otestovány dva vybrané produkty na těsnosti pomocí „poklesu tlaku“. Práci by jistě vylepšilo srovnání více různých metod v rámci jednoho testu, aby bylo možné ověřit spolehlivost použité metody. Nicméně autor zmiňuje, že neměl na jiné metody potřebné vybavení. Za zajímavou část považuji porovnání výstupních parametrů dvou regulátorů tlaku běžně používaných v průmyslu se dvěma vlastními regulátory tlaku, které jsou složeny z poskytnutých ventilů a rychlého zpětnovazebního řízení. Regulátor tlaku s NG3 ventilem pak dosahuje nejlepších výsledků, přičemž jeho odezva je velmi dobrá. Proto byl tento regulátor využíván i pro ostatní testy pneumatických komponent. Autor provedl i kalibraci hotových regulátorů tlaků s použitím polynomů nízkých řádů, čímž výrazným způsobem zlepšil jejich výstupní charakteristiky a následně provedl kvantitativní srovnání všech variant v ustáleném stavu. Nicméně toto kvantitativní srovnání neodráží dynamické schopnosti, které jsou taktéž důležité a jsou uvedeny jen graficky. Ačkoli bylo zadání práce zaměřené na měření těsnosti pneumatických komponent, praktická část se více věnuje testování funkce poskytnutých komponent, nebo jak již bylo zmíněno výstupním parametrům regulátorů tlaku. Nicméně z pohledu výstupní kontroly je funkce stejně důležitá jako těsnost. Jediné, co bylo opomenuto, bylo zhodnocení přesnosti a opakovatelnosti výsledků měření těsnosti. Dále by pomohlo v některých částech práce specifikovat dílčí cíle, které by usměrnili postup. Přesto ale považuji cíle práce za splněné. Autor práce prokázal schopnosti při praktickém řešení zadaného úkolu a předložená práce obsahuje dostatek poznatků pro realizaci konceptů testovacích zařízení pro konkrétní produkty podobné těm zde testovaným. Předložená práce je graficky a uspořádáním na dobré úrovni. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 120257