TSYMBAL, K. Simulátor elektroměru s DLMS protokolem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Lieskovan, Tomáš

Studentka Tsymbal se ve své práci zabývá vytvořením virtuálního elektroměru na platformě Raspberry Pi, který bude komunikovat pomocí průmyslového protokolu DLMS/COSEM. Toto zadání bylo splněno, virtuální elektroměr funguje a komunikuje s virtuálním koncentrátorem pomocí protokolu DLMS/COSEM. Z technického hlediska je práce na lehce podprůměrné úrovni. Studentka do práce mnoho své iniciativy nevnesla a prakticky splnila pouze to, co bylo v zadání uvedeno. Po technické stránce mi v práci chybí konzultace výsledků, popřípadě měření rychlosti, přenesených dat, paketů, zpoždění nebo vytížení procesoru, porovnání s jinými platformami (např. PC atp). Dále mi chybí v práci konzultovaná bezpečnost komunikace, která je v této implementaci na velmi nízké úrovni. Nicméně technicky je řešení funkční a splňuje zadání. Trochu větší výhrady bych měl k formální stránce. Studentka málo používá odkazy na literaturu, text je nekonzistentní, kdy některé kapitoly jsou psány velmi odborně a jiné naopak velmi laicky. V praktické části mi vadí výpisy zdrojového kódu, které jsou jako obrázek (a jsou takto také označeny) a zabírají mnoho prostoru (např. Obr.2.2). Některé obrázky jsou zbytečně velmi velké a zabírají někdy i celou stranu (Obr. 2.6). Na obrázky (výpisy) není vždy odkazováno z textu. Přes to všechno bych chtěl vyzdvihnout, že studentka neměla zkušenosti s programováním, Raspberry Pi, DLMS/COSEM ani síťovými prvky před psaním této práce, což ji velmi zpomalilo již na začátku psaní. Studentka pravidelně konzultovala a předkládala svůj postup ke kontrole. Práci hodnotím C/70b.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Posudek oponenta

Gerlich, Tomáš

Bakalářská práce je zaměřena na realizaci simulátoru elektroměru s protokolem DLMS. Práce je rozdělena na dvě hlavní části, teoretickou a praktickou část. V teoretické části jsou podkapitoly elektrické sítě, chytrý měřič, programovací jazyk JAVA, popsány pouze povrchně. Každá podkapitola byla rozepsána na jedné straně. V praktické části studentka zprovoznila experimentální pracoviště s koncentrátorem a simulátorem chytrého měřiče. Následně provedla zachycení komunikace mezi koncentrátorem a simulovaným zařízením. Vytvořený nástroj je funkční a lze pomocí koncentrátoru, daná data vyčíst. V práci je popsána instalace simulovaného chytrého zařízení, chybí však dostatečný popis zprovoznění koncentrátoru. Práce obsahuje velké množství typografických chybu například předložky na koncích vět a chyby typu vdova a sirotek. V práci chybí odkazy na obrázky 1.2, 1.3, 2.4, 2.18 a odkazy na tabulky 1.2, 1.3. Dále jsou v práci využity zkratky bez definovaného významu. Obrázky 1.4 a 2.8 se nachází před odkazem v textu, je tak snížena přehlednost práce. Tabulka 2.2 má špatně umístěný popisek a odkaz v textu až za tabulkou Literatura není setříděna dle výskytu v textu, konktrétně [28-31]. Úplně chybí diskuse nad dosaženými výsledky a také jakékoliv měření vytížení výpočetních zdrojů nebo měření výměny zpráv mezi simulovaným zařízením a koncentrátorem. Z důvodu výše zmíněných nedostatků navrhuji tuto práci k obhajobě se známkou D/60.

Navrhovaná známka
D
Body
60

Otázky

eVSKP id 133517