MUSILOVÁ, P. Možnosti stanovení germania v potravinách [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Diviš, Pavel

Petra Musilová při studiu řešené problematiky plně nevyužila všech dostupných literárních zdrojů a svojí pozornost zaměřila pouze na vědecko-populární články zveřejněné na internetu. Kromě odborné stránky práce výrazně strádá i v oblasti jazykové. Graficky práce rovněž nepůsobí dobrým dojmem. Petra Musilová vůbec nevyužila možností konzultace s vedoucím bakalářské práce a připomínky vedoucího práce nedokázala plně realizovat. I přes řadu kritických připomínek doporučuji práci Petry Musilové k obhajobě a hodnotím ji známkou E, dostatečně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání C
Studium literatury a její zpracování E
Využití poznatků z literatury D
Kvalita zpracování výsledků
Interpretace výsledků, jejich diskuse
Závěry práce a jejich formulace D
Využívání konzultací při řešení práce E
Celkový přístup k řešení úkolů E
Navrhovaná známka
E

Posudek oponenta

Moos, Martin

Předkládaná bakalářská práce se zabývá možnostmi stanovení germania v potravinách. Bakalářská práce má 46 stran. Po úvodu následuje teoretická část, která shrnuje základní informace o germaniu včetně jeho výskytu v potravinách a dále shrnuje základní možnosti jeho stanovení. V závěru jsou velmi stručně shrnuty cíle bakalářské práce. Součástí bakalářské práce jsou seznamy použitých zdrojů, symbolů a zkratek. V předkládané bakalářské práci se vyskytuje řada nedostatků formálního charakteru: 1) Zkratka atomové absorpční spektrofotometrie není ASS, jak je uvedeno v seznamu zkratek a v úvodu, ale AAS, jak je dále uvedeno ve zbytku práce. Obdobně ETA-AAS. 2) V textu se vyskytují věty, které buďto nedávají smysl nebo v nich objektivně chybí slovo. Př.: Str. 20 (kapitola 2.4.1) " Zastoupení nejsou však tak velká, aby byly účinná na zdravotní lidí". Dále jsou uváděny věty, které jsou fakticky špatně Př.: Str. 18 (kapitola 2.4) "Výborný detoxikant váže se s jedovatými kovy jako je rtuť, olovo, chlorované bifenyly a společně s jedy se do 24 hodin vyloučí." Chlorované bifenyly nejsou kovy. 3) Citace: V textu je často odkazováno na literární zdroje jmény autorů, což působí velmi dobře, ale bohužel u těchto citací chybí číslo citace ze seznamu literatury uvedeného na konci práce. Velmi často jsou jako zdroje informací citovány webové stránky typu: wikipedia.org (citace: 2, 31), encyklopedie.seznam.cz (citace: 18, 19, 24) a jiné. Celkově je ze 49 citací 22 zdrojů z webových aplikací. Některé citace jsou neúplné Př.: 13, 39, 44 atd. V citaci 29 je špatně jméno autora uveden V. Otruda namísto V. Otruba. 4) Ze zadání bakalářské práce vyplývají dva cíle, zaprvé "Vypracovat literární rešerši o výskytu germania v potravinách", avšak kapitola věnovaná této problematice (2.4) je minoritní - v části současný stav řešené problematiky, cca 4 strany. Druhým cílem je "Vypracovat literární rešerši o možnostech stanovení germania různými analytickými metodami (2.5). V této kapitole jsou dopodrobna rozebrány tři metody stanovení germania a to AAS, ICP-OES, ICP-MS. U většiny kapitol postrádám použití více zdrojů literatury Př.: kapitola 2.6.1 "ICP-OES", 2.6.2 "ICP-MS" a 2.6.3 "AAS" a ve všech podkapitolách patřících k těmto kapitolám, kde nenajdeme citace vůbec Př.: 2.6.1.2, 2.6.1.3, 2.6.1.4 atd. 5) Jako velký nedostatek této práce vidím zpracování závěru, a to jak po jeho obsahové tak formální stránce. Taktéž abstrakt nebyl rozpracován do přílišných detailů. Předkládanou bakalářskou práci hodnotím známkou D a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání D
Logické členění práce C
Kvalita zpracování výsledků
Využití literatury a její citace E
Úroveň jazykového zpracování E
Formální úroveň práce – celkový dojem D
Závěry práce a jejich formulace E
Interpretace výsledků, jejich diskuse
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 18911