RÝDL, P. Webová aplikace pro monitoring optické sítě [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Holík, Martin

Pan Bc. Pavel Rýdl zpracoval diplomovou práci na téma webová aplikace pro monitoring optické sítě. Student svoji práci konzultoval s vedoucím práce a pravidelně jej seznamoval s průběhem praktické části. Teoretická část práce je zaměřena na problematiku pasivních optických sítí včetně způsobu přenosu dat skrze ně. Druhá část teoretické práce je zaměřena na přehled a popis technologií, na základě kterých student provedl implementaci praktické části. Praktická část je zaměřena na vývoj aplikace od grafického návrhu po její implementaci. Na základě předchozího seznámení s provozem na optické síti student v aplikaci zobrazil některá data z optické sítě. Ačkoliv student pracoval na praktické části průběžně, při tvorbě písemné práce se student dostal do časové tísně, čemuž odpovídá i její úroveň. V práci jsou překlepy, typografické chyby (neuzavřené závorky či chybějící mezery). Druhou výtku bych měl k obrázkům v práci, kde je míchán v rámci jednoho obrázku anglický i český jazyk (viz obrázek 1.7). V psaném textu se také vyskytují nevysvětlené zkratky (TC, RF, BCH), případně chybně odkazující reference. Literatura obsahuje vhodné zdroje, ale na některých místech je nesprávně použito pořadí zdrojů například [4, 1]. Zadání bylo splněno, až na bod ,,srovnání použití výsledného řešení s novějšími optickými standardy“, kde mi chybí konkrétní a detailnější popis, zdali je studentem navržené řešení použitelné i na novější PON sítě s nějakým doložením konečných faktů například pro NG-PON2. Výsledná aplikace může být použita jako jeden z nástrojů pro zobrazení dat z optické sítě. Na základě výše uvedeného hodnotím práci D, 65 bodů.

Navrhovaná známka
D
Body
65

Posudek oponenta

Horváth, Tomáš

Student, Bc. Pavel Rýdl, předložil diplomovou práci na téma „Webová aplikace pro monitoring optické sítě“. Práce se v teoretickém rozboru zabývá obecně pasivními optickými sítěmi (dále jen PON), přičemž student rozebral historii PON sítí. Text k APON, BPON a EPON je velmi krátký a spíše vágní. Chybí zásadní informace, že BPON je derivátem APON doporučení s WDM technologií. Tato část pak postrádá další doporučení pro PON sítě (XG-PON, NG-PON2 apod). Síť BPON neměla příliš vysoké náklady na vybudování (str. 11), protože se jedná v principu o stejnou PON jako EPON, ale přenosový protokol je jiný. V obrázku 1.1 chybí popisek splitter/rozbočovače. Sběrnicová topologie není zcela přesně popsána z technického hlediska a prakticky se příliš neujala. Obrázek 1.3 popisuje kruhovou topologii, chybí klíčová informace o použití dvou OLT jednotek a sekundárního vlákna. Výpadky v GPON sítích jsou mnohdy řešeny redundantními spoji. Obrázek 1.4 by měl obsahovat všechny rámce ve stejném čase v sestupném směru (pro dodržení principu sestupného směru a charakteru PON sítě). Bylo by vhodné používat pouze české popisky v obrázcích. Návrh GUI obsahuje ucelený přehled o podobě výsledku, nicméně závěrečná kapitola 4 „Dosažené výsledky“ je popsána přes 3 strany. Toto působí dojmem, že práce byla dokončována ve spěchu a silném časovém presu. Zadání obsahuje i vytvoření dokumentace, tu však práce neobsahuje. Z výše uvedených důvodů práci hodnotím známkou D, 62 body.

Navrhovaná známka
D
Body
62

Otázky

eVSKP id 133424