MÍKOVÁ, M. 3D model elektrické aktivace myokardu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Hejč, Jakub

Diplomantka Monika Míková se ve své práci zabývá modelováním elektrické aktivity srdeční tkáně a celého srdce s přítomností arytmogenního substrátu. Teoretické základy jsou srozumitelně popsány a podloženy adekvátní literaturou. Jednotlivé kroky při realizaci modelu jsou logicky zdůvodněny a z textu je zřejmé, že se studentka do odpovídající míry seznámila jak s elektrofyziologickou podstatou arytmogeneze, tak s principy výpočtového modelování. Výsledkem je funkční model, který lze s drobnými modifikace využít jako podklad pro hodnocení vztahu mezi lokalizací arytmogenního substrátu a základními morfologickými příznaky EKG signálu. V diskuzní části práce mohlo zaznít hlubší kritické hodnocení realizovaného modelu, a to i ve vztahu k nejnovějším poznatkům. I přesto považuji jak obsahovou tak formální úroveň za nadprůměrnou. Velmi kladně hodnotím především projevenou iniciativu, tvůrčí přístup a samostatnost při řešení dílčích problémů. Práce splňuje všechny body zadání a hodnotím ji 98 body.

Navrhovaná známka
A
Body
98

Posudek oponenta

Mézl, Martin

Předložená práce studentky Moniky Míkové pojednává o 3D modelování elektrické aktivace myokardu. Práce je členěna do sedmi kapitol na 63 stranách. Teoretická část práce shrnuje poznatky o anatomii a fyziologii srdce. Stěžejní části teoretického úvodu jsou věnovány modelům elektrické aktivity myokardu a principům modelování obecně. V praktické části práce byl realizován FHN model srdeční aktivity pro 2D i 3D modelování. Byly realizovány 3 dvourozměrné modely pro fyziologické i patologické stavy myokardu a 3 trojrozměrné modely pro zdravé srdce a dvě vybrané patologie. Předložené výsledky jsou v souladu s teoretickými předpoklady a ukazují na správnost modelu i implementace v prostředí COMSOL Multiphysics. Vhodným rozšířením této práce by bylo jednak vytvoření EKG křivky, jak navrhuje autorka v závěru, tak i doplnění dalších typů arytmie pro vytvoření „atlasu“ arytmií např. pro výuku studentů. Po formální stránce je práce na průměrné úrovni. Výtku mám k především k používání matematických výrazů, které nejsou obsaženy v textu, ale jsou umístěny samostatně do odstavců. Dále v rovnici (1) není správně použit index „m“ u membránového napětí, v rovnici (7) by bylo vhodné maticové a vektorové proměnné označit standardně. Matematické veličiny nejsou v textu nijak zvýrazněny, což v případě proměnných „a“ a „e“ (str. 24) značně snižuje čitelnost textu a orientaci v něm. Rozsah práce je v doporučené normě pro diplomové práce. Práce cituje 30 položek literatury, ale seznam literatury není řazen ani abecedně, ani podle výskytu v textu. Předloženou práci považuji za kvalitní, kladně hodnotím především realizaci modelů v prostředí COMSOL. Práci hodnotím známkou výborně (A – 92 bodů) a doporučuji ji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 118343