FRIDRICH, J. Návrh soupravy pro vytvoření zásobovacího místa elektrickou energií vytvořenou z obnovitelných zdrojů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Binar, Tomáš

Autor diplomové práce řešil problematiku návrhu soupravy pro vytvoření zásobovacího místa elektrickou energií vytvořenou z obnovitelných zdrojů. Z odborného hlediska lze konstatovat, že toto téma je vysoce aktuální a do značné míry se podílí na zvýšení bezpečnosti provozu v rámci oprav pozemních komunikací na dálničních tazích. Práce je kromě úvodu a závěru rozdělena do čtyř samostatných částí v rozsahu 116 stran včetně seznamu použité literatury, seznamu obrázků, tabulek a symbolů. V teoretické části autor v první kapitole věnované obnovitelným zdrojům energie (energii slunce, energii vody, energii větru,…) poměrně dobře popsal uvedenou problematiku i s dosahovanými účinnostmi a ve druhé kapitole popsal akumulaci energie. I přes poměrně značný rozsah zkoumaného tématu se v teoretické části autorovi povedlo objasnit teoretické poznání vzhledem k cíli diplomové práce. Ve výše uvedené části práce autor popsal řešenou problematiku s využitím získaných znalostí studiem, vhodně použité odborné literatury s dodržením citačních standardů. V praktické části práce, autor navrhl soupravu, která primárně slouží pro napájení mobilních proměnných dopravních značek s využitím obnovitelných zdrojů energie. V uvedené části kapitoly 3 je detailně popsáno řešení včetně statických výpočtů k zajištění stability při zatížení větrem využité pro návrh zařízení. Tyto výpočty lze jen kladně hodnotit - zvyšují kvalitu zpracování práce, byť jsou součástí jiného studijního oboru. V poslední kapitole číslo 4 jsou uvedeny nezbytná měření a výsledky, které ověřují návrh zásobovacího místa. Pro měření byla vytvořena testovací souprava. V závěru kapitoly je provedeno ekonomické zhodnocení a párové porovnání Saatyho metodou. Forma zpracování a písemný projev jsou na odpovídající úrovni závěrečné práce. V průběhu zpracování práce byl student aktivní. Předložil vlastní koncepci řešení problému, tu pak samostatně postupně řešil a na konzultace byl vždy řádně připravený. Dosažené výsledky a závěry jsou uplatnitelné v odborné praxi a mohou být dále rozpracovány například formou samostatného vědeckého úkolu. Všechny požadavky kladené na zpracování diplomové práce jsou splněny. Práci doporučuji k obhajobě a navrhuji výsledné hodnocení A – 96 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
96

Posudek oponenta

Zimáková, Jana

Student měl za úkol seznámit se s principy výroby a skladování elektrické energie z obnovitelných zdrojů a navrhnout mobilní soupravu pro napájení přenosných proměnných dopravních značek. Vhodnost návrhu pak ověřit pomocí vhodné metody. Práce je napsána přehledně a je vhodně rozdělena do jednotlivých kapitol. V teoretické části jsou popsány obnovitelné zdroje energie a způsoby akumulace energie. Zde velice kladně hodnotím závěrečné shrnutí jednotlivých kapitol. Experimentální část se věnuje návrhu a testování výsledného mobilního zařízení pro napájení dopravních značek. Součástí práce je i celková výkresová dokumentace, statické výpočty pro zatížení větrem a ekonomické zhodnocení nákladů na pořízení a provoz původního a nově navrhnutého systému ve 2 variantách. Podle výkresové dokumentace byl vytvořen zkušební vzorek systému, jehož funkčnost byla ověřena řadou měření. Z předložené diplomové práce patrné velké množství odvedené práce, mnohdy i nad rámec zadání. Po odborné stránce je práce na velice dobré úrovni, mám k ní však několik výhrad: V klíčových slovech by se neměly objevovat zkratky, které nejdou jednoznačně vyhledat (např. PDZ). Kapitola 1.2 je zbytečně rozsáhlá, místo ní by bylo vhodné v úvodu popsat metody pro vícekriteriální rozhodování. Wikipedie se nepovažuje za adekvátní zdroj informací. Tyto drobné nedostatky však nijak nesnižují kvalitu výsledné diplomové práce. V závěru práce bych ocenila vyjádření k lokalitám, ve kterých by mělo být zařízení používáno. Použití FV panelu jako zdroje elektrické energie bude omezeno s ohledem na polohu cest (např. zalesněné oblasti kolem cest). Dalším kritických faktorem ovlivňujícím účinnost FV panelu bude i prašnost atd. Všechny požadavky kladené na zpracování diplomové práce jsou splněny. Práci doporučuji k obhajobě a navrhuji výsledné hodnocení A – 94 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
94

Otázky

eVSKP id 134504