SEDLER, D. Měření účinnosti vyzařování dielektrických rezonátorových antén Wheelerovou metodou [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Mrnka, Michal

Student se v práci zabýval měřením účinnosti dielektrických rezonátorových antén, přičemž se zaměřoval na tzv. Wheelerovu metodu. Zadání práce se řadí mezi ty náročnější, jelikož návrh samotné antény byl součástí práce. Je možno říct, že student zadání v plné míře splnil. Navrhl kvádrovou dielektrickou rezonátorovou anténu napájenou do substrátu integrovaným vlnovodem (SIW). Pro připojení ke koaxiálnímu vedení navrhl přechod stíněný koplanární vlnovod – SIW. Impedanční i vyzařovací charakteristiky antény změřil s velmi dobrou shodou s výsledky simulací. Výpočty a simulacemi vhodně zvolil velikost Wheelerovy dutiny a měřením ověřil výsledky. Nicméně, je potřeba říct, že samotný text trpí značným množstvím chyb. Je vidět, že student má někdy problém s technickým vyjadřováním, často volí neobratné a někdy i nelogické formulace. Text obsahuje značné množství formálních nedostatků, chybí vysvětlení některých veličin, nesprávné označení rovin v některých grafech, použití nesprávných jednotek, chyby v rovnicích, chybící legendy v některých grafech atd. Navzdory těmto nedostatkům doporučuji práci k obhajobě a navrhuji hodnocení B (80b).

Navrhovaná známka
B
Body
80

Posudek oponenta

Mikulášek, Tomáš

Předložená bakalářská práce se zabývá měřením účinnosti vyzařování dielektrických rezonátorových antén. Pro stanovení účinnosti byla zvolena Wheelerova metoda a metoda založená na změřené hodnotě zisku. Obě tyto metody byly využity pro měření dielektrické rezonátorové antény na kmitočtu 5,5 GHz. Práce je členěna do čtyř kapitol, přičemž první dvě kapitoly jsou věnovány teoretickému základu práce. Třetí kapitola je zaměřena na návrh a simulaci dielektrické rezonátorové antény a poslední kapitola obsahuje výsledky experimentálního měření. Teoretická část práce je zpracována v dostatečném rozsahu a obsahuje vše podstatné. Chybně je zde označen výrobce dielektrických materiálů jako firma TramsTech Electronics s.r.o., přičemž firma TransTech Electronics s.r.o. je pouze dodavatelem materiálů. Skutečným výrobcem je společnost Arlon. V kapitole věnující se návrhu dielektrického rezonátoru je podrobně popsán návrhový proces krok za krokem. I když na sebe jednotlivé kroky návrhu logicky navazují, výsledné rozměry určené v předchozích krocích jsou z nějakého důvodu zcela ignorovány. V posledním kroku je provedena korekce rezonátoru s ohledem na reálnou tloušťku použitého dielektrického materiálu, čímž se rozměry rezonátoru změnily, a všechny dosavadní výsledky tak byly opět zanedbány. Vzhledem k tomu, že byl materiál pro rezonátor znám už v prvním kroku návrhu, bylo by vhodné s tímto rozměrem pracovat od samého začátku. U návrhu přechodu mezi SMA konektorem a vlnovodem by bylo vhodnější ladit přechod pomocí délky a náklonu vazebních štěrbin namísto změny charakteristické impedance a délky koplanárního zemněného vedení. V kapitole prezentující experimentální měření jsou získané výsledky patřičně prezentovány a diskutovány. Student si je vědom rozdílů mezi ideálním modelem antény a reálným prototypem, nicméně jako chybný postup považuji snahu studenta za každou cenu získat shodné výsledky měření a simulace bez dodatečné korekce původního numerického modelu na základě skutečných rozměrů. U měření pomocí Wheelerovy dutiny postrádám smysl umístění dutiny do jiné než symetrické polohy vůči rezonátoru. Zde mělo být snahou získat co nejlepší vodivé spojení dutiny a kovové podložky pro získání vyšší přesnosti měření, popř. opět korigovat numerický model reálnými rozměry antény a dutiny. V tabulce 6 a 9 neodpovídá simulovaná hodnota ztrátového odporu Rcd hodnotám uvedeným na obrázku 3.28 a 3.29 a dále měřená hodnota účinnosti pro menší dutinu neodpovídá hodnotě uvedené v tabulce 11. Z tohoto důvodu jsou dosažené hodnoty účinnosti antény ne zcela věrohodné. Text práce je dobře čitelný a obsahuje minimum gramatických chyb a překlepů. Formální úroveň práce je bohužel snížena především chybějícími odkazy na většinu obrázků a absencí legendy několika grafů. V textu chybí odkazy na referenci 6 a 11 a formátování referencí neodpovídá citační normě ČSN ISO 690. Celkově je však práce na dobré úrovni, proto ji hodnotím 85b/B.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 102281