PACNER, P. Modul diagnostiky radarové antény [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Kubíček, Michal

Zadaný výzkumný úkol se dotýká důležitého tématu, které je v současné době velice aktivním tématem v komerční sféře, a především byl dosud často přehlížen (i z důvodu náročnosti realizace dané omezeným součástkovým vybavením). Realizace BP je provedena přehledně a na úrovni, autor se vyjadřuje k věci a zbytečně nezaplňuje objem textu nepodstatnými prvky. Zadané téma vyžaduje průzkum možností, následovaný vlastní realizaci a ověřením, zejména z důvodu minimálně dostupného zpracovaného obsahu v literatuře, výzkumných zprávách a dalších zdrojích. Většinou jsou veřejně k dispozici obecně teoretické výstupy, ale minimum skutečně praktických výsledů, na jejichž základě by se dala tato funkcionalita implementovat do produktu – což je oblast do které právě významně přispívá tato BP. Zadané téma je specifické pro svůj obor, kde je potřeba dosáhnou průběžné BIT funkce, přičemž nemá dojít k omezení základní činnosti radarového přijímače. Toho nelze s běžnými, historicky známými metodami (základní TDR) dosáhnout. Autor vybral moderní metodu STDR, kterou nastudoval, a pro kterou připravil sadu simulací. Tyto pozitivně ověřil i praktickou realizací ve formě fyzického laboratorního modulu, který je už dostatečným podkladem pro praktickou implementaci v komerčním radarovém zařízení. Kvalita teoretické části a celkové laboratorní realizace se promítla v plné akceptaci výsledků a následným zaplánováním implementace do inovovaného komerčního multilateračního radarového přijímače, kde tato funkcionalita přináší konkurenční výhodu. Práci lze vytknout drobné detaily (např. záměna popisu délky LFSR v bitech s řádem polynomu bez uvedení rozdílu), bylo by vhodné popsat i bližší detaily implementace (specifické použití a konfigurace Fourierovy transformace, detaily nastavení LFSR – byť je to vše k dispozici v repositáři kódu, průvodní slovo je vždy vhodné). Nicméně nic z toho nesnižuje kvalitu výstupu, se kterým si v následné implementaci do produktu musí případný inženýr znalý oboru poradit. Posudek vypracoval odborný vedoucí práce Ing. Adam Němček

Navrhovaná známka
A
Body
98

Posudek oponenta

Urbanec, Tomáš

Student měl za úkol vytvořit modul diagnostiky radarové antény. Nejprve provedl rozbor dostupných metod, u kterých popsal jejich základní parametry, výhody a nevýhody vzhledem k plánované realizaci. Z nich jako nejvýhodnější vybral metodu sekvenční časové reflektometrie s rozprostřeným spektrem. Jako hlavní výhody uvádí odolnost proti rušení, potřebu pouze nízké úrovně signálu a její vlastnosti jsou dány parametry použité sekvence. Pro realizaci uvažuje použití hotového vývojového kitu Red Pitaya. Dále vytvořil model měřícího systému v prostředí Octave, kdy nastavení parametrů volil tak, aby odpovídalo možnostem vývojového kitu. Po úspěšné simulaci některých důležitých nastavení, jako šířka pásma, či použití interpolace výsledků korelace, přistoupil student k realizaci metody měření s pomocí signálového generátoru a osciloskopu. Zde ověřil funkčnost zamýšlené konfigurace a prezentuje dosažené výsledky metody. V poslední části student popisuje vývoj potřebného software k implementaci metody ve vývojovém kitu a v počítači PC, který měření řídí a zpracovává výsledky. Z demonstrovaných výsledků je vidět, že metoda je plně funkční a navržený měřící systém je úspěšně schopen provádět diagnostiku antény. Samotná práce je přehledná, bez větších stylistických chyb, či překlepů. Práce je logicky členěna a použité metody stručně popisuje. Největší výtku mám k úrovni popisu veškerých částí programového vybavení, kde chybí popis použitých vývojových prostředí, jejich konkrétních verzí, dále odkazy na použité externí knihovny, např. pro komunikaci, pro řízení osciloskopu atd. Popis jednotlivých funkcí ve zdrojovém kódu s jejich vstupními, či výstupními parametry chybí úplně. Orientace v přiloženém kódu, jehož důležité části také v práci chybí ať už v textu, nebo alespoň v přílohách, je tak dosti obtížná. Student v práci zadání splnil beze zbytku a prezentované výsledky jsou kvalitní a prakticky použitelné.

Navrhovaná známka
B
Body
87

Otázky

eVSKP id 118420