HORVÁTH, T. Samopojízdné pracovní plošiny kloubové [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Škopán, Miroslav

Předložená práce se zabývá problematikou kloubových pracovních plošin. V první části je provedena kritická rešerše plošin. Ta zahrnuje zejména kategorizaci a rozbor jejich typických konstrukčních prvků a dále porovnání některých plošin vybraných výrobců, které je doplněno vlastním hodnocením autora práce. V druhé části je v souladu se zadáním proveden konstrukční návrh pracovního koše s nosností 350 kg včetně funkčních a pevnostních výpočtů nosné konstrukce a hydromotoru. Zmíněný konstrukční návrh je předložen v kapitole 7 je v rozsahu 18 stran. Jedná se o zjednodušený návrh, u kterého je proveden pouze zjednodušený pevnostní výpočet pro symetrické zatížení plošiny (s ohledem na rozsah práce). V práci však postrádám celkový silový rozbor sil působících na pracovní koš. Výkresová dokumentace je dosti rozsáhlá, a kromě sestavy obsahuje i svařovací podsestavy a další konstrukční celky a díly. Při své práci autor využíval jak běžných znalostí, získaných v průběhu svého studia, tak zejména řadu zdrojů z internetu. Práce je přehledná a logicky členěná. V práci se však objevuje řada drobných nedostatků, jak věcného, tak i formálního charakteru. Konkrétně se jedná o: - občas nepřesná technická terminologie, - nízká kvalita některých převzatých obrázků (zejména jejich malá velikost) v kapitole 2, - kapitola 5 pod názvem „hydraulické systémy“ je omezena zejména na problematiku přímočarých HM, navíc u jednočinných je nesprávné tvrzení týkající se častého užívání vratné pružiny, - v obr. 40 je pro průběh momentů použitý nevhodný tvar křivky, - není zdůvodněno nahrazení spojitého nosníku osamělou silou F1, není uvedeno, kde autor působení této síly uvažuje, - neúplný seznam použitých symbolů, - nepřehledné označování symboly – např. str. 42 dole – rovnice 14 obsahuje symbol b = 2m (délka plošiny), o několik řádků níže je opět uváděno b=80 mm (šířka nosníku), - není proveden silový rozbor velikostí sil v jednotlivých částech mechanismu zavěšení koše, síla přenášená do hydraulického válce bude násobně vyšší, než autorem uváděných 6780 N, - ve výkresové dokumentaci občas chybějí osy. Předložená je původní, a i přes výše uvedené drobné nedostatky formálního i věcného charakteru má solidní úroveň a je plně v souladu se zadáním. Tomáš Horváth ve své bakalářské práci prokázal nezbytné znalosti studovaného oboru a tím i schopnost budoucí samostatné práce či pokračování v dalším stupni studia. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Práce s literaturou včetně citací B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Pokorný, Prokop

Student na úvod své práce uvádí stručné rozdělení zdvihacích zařízení a vysvětluje základní pojmy spojené se samopojízdnými plošinami. V další části své práce autor provádí rešerši pracovních plošin zejména z pohledu typového rozdělení, způsobu pohonu a ovládání těchto plošin. Autor pokračuje přehledem některých na trhu dostupných kloubových plošin. Závěr práce je věnovaný konstrukčnímu návrhu a zjednodušenému kontrolnímu výpočtu navržené pracovní plošiny. Rešeršní část práce je zvládnuta na spíše průměrné úrovni. Autor například nevhodně spojuje druh pohonu plošiny s dostupem a nosností (s. 18,19). Hydraulickými systémy se zabývá velmi povrchně a nevhodně uvádí návrat do výchozí polohy pomocí vratné pružiny. Ve výčtu samojízdných kloubových pracovních plošin uvádí mnoho výrobců, ze kterých nejspíše namátkou vybírá pouze čtyři a dále popisuje stroje pouze tří z nich. Ve srovnání vybraných pracovních plošin v textu uvádí, že plošiny s pohonem spalovacího motoru mají vyšší nosnosti (s.29), z tabulky porovnávaných hodnot žádná takováto závislost nevyplývá. V úvodu kapitoly konstrukčního návrhu zavádí autor termíny a definice, které v dalším návrhu a výkresové dokumetaci nerespektuje. V návrhu se dopouští netechnického vyjadřování a chybí popis názorný popis dílčích celků tak jak je uvádí v textu. Vlivem absence grafických popisů a popisů postupu se výpočtová část stává velmi obtížně čitelnou. Výpočtová část dále obsahuje hrubé nedostatky z hlediska numerických výpočtů i úvah o zatížení konstrukčních celků.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání D
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii E
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
D

Otázky

eVSKP id 100129