MATYÁŠ, V. Design poštovní schránky České pošty [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Rajlich, Jan

Student měl za cíl práce vytvořit zajímavý, funkční a individualizovaný design poštovní schránky České pošty s inovativními funkcemi. Jde sice o výrobek pro poštovní korespondenci, která je spíše na ústupu, přesto stále může být nejen prostorem pro zajímavé a netradiční tvarové řešení, a například v městském interiéru může ke svému vzhledu připojit i další funkce, které ocení uživatelé. Student se ujal práce se zájmem a prozkoumal řadu možností, které toto téma pro moderní design skýtá a to jak z hlediska 250letého historického vývoje, tak aktuálního stavu problematiky poštovních schránek ve světě. V návrzích a zejména teoreticky se student zabýval prvotně i různými inovativními funkcemi objektu (např. zapojení elektronické informace či odbavení), ale ve výsledku je (ke škodě tohoto školního projektu) nevyužil. Jeho odůvodnění tohoto přístupu je ale logické (ekonomika, zmenšující se objem zásilek České pošty, náročná elektronika a její napájení atp.). Navrženo jako finální bylo nakonec inovativní řešení zejména tvarové, které jak ve verzích stojanové tak i nástěnné by se (případně i se stojanem) mohlo stát přímo 3D "logem" České pošty. Stojan se schránkou i svým vzledem přímo evokuje příslušný pohyb - tedy vkládání a vybírání obsahu. Zajímavou inovací by mohla být variantně navržená průsvitnost čelní stěny, což mně jako dosud velmi častému uživateli pošty připadá jako natolik zajímavý nápad, že by stál za vyzkoušení i bez ohledu na riziko možného vandalismu. V barevném řešení student neexperimentoval a ponechal víceméně stávajíci dvě barevnosti České pošty. Alespoň ve variantních řešeních mohla být vyzkoušena podle mého soudu i zcela jiná či více posunutá barevnost. Informační grafika a logotyp vhodně korespondují s tvarem sestavy a respektují ergonomii uživatelů. Stávající informace uváděné na poštovních schránkách u nás však autor upravil jen minimálně, zasloužily by si větší pozornost směrem k lepší orientaci a čitelnosti (viz např. schránka švédská). Celkový dojem z vizuální prezentace designu v BP je dle mého soudu dobrý, chybí mi trochu větší míra odvahy pro experiment a inovaci. Textová BP je napsána čtivým jazykem a i po stránce obsahu k ní nemám žádné výhrady. Kromě předepsaných bodů obecného hodnocení BP je pro design důležité i vyjádření hodnocení designérských kvalit práce: řešení modelu - B, úroveň tvarové kultivace - B, barevnost navrženého designu - B a grafická úprava výkresu - A. Bakalářská práce Václava Františka Matyáše splňuje všechny body zadání a obsahuje vlastní výsledky k tématu Design poštovní schránky České pošty.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Rubínová, Dana

Pro design je důležité i hodnocení designérských kvalit práce: řešení modelu - C, úroveň tvarové kultivace - B, barevnost navrženého designu – B a grafická úprava výkresu - B. Student se věnoval návrhu designu poštovní schránky ve stojanové a nástěnné verzi. Z důvodu instalace schránky ve veřejných prostorách by schránka měla být odolná proti vandalismu, povětrnostním podmínkám a bezpečně chránit vloženou korespondenci. Předložené varianty jsou rozmanité, student pečlivě definuje silné a slabé stránky každé z nich. Pozitivně hodnotím charakteristický a nezaměnitelný výraz schránky. Finální koncept válce naležato je netradiční a uživatelsky příznivý, návrh je oproštěn od zbytečných tvarových kreací. Umístění a vyklápění víka je řešeno vhodně a umožňuje tak pohodlné vyjímání korespondence. Problémem u zvolené koncepce může být výrazné navýšení hloubky schránky oproti stávajícímu modelu České Pošty, a tedy i větší záběr prostoru. Hloubka schránky však není v textové části uvedena, můžeme pouze odhadovat. U stojanové verze vidím slabinu v tloušťce nohy a jejím napojení na tělo schránky. Vyztužující profil v místě radiusu působí zejména v bočním pohledu násilně. V textové části práce pohled na stojanovou verzi schránky zezadu chybí. Aplikace logotypu je nevhodná, zvolená pozice neumožňuje komfortní čtení z horizontu stojícího člověka a to ani z větší vzdálenosti. Bakalářská práce splňuje všechny body zadání a obsahuje vlastní řešení designu poštovní schránky.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 139914