BARVENČÍK, O. Statistické klasifikační metody [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Michálek, Jaroslav

Diplomant pracoval systematicky, cílevědomě a s velkým zaujetím. Bez problémů a s časovým předstihem prostudoval doporučené teoretické partie a po dohodě s vedoucím práce se detailně věnoval třem vybraným metodám klasifikace dat: shluková analýza, diskriminační analýza a klasifikační stromy. Přesto, ze se jedná o tři poměrně různorodé teoretické postupy, které jsou v literatuře vesměs popsány matematicky neformálně, podařílo se diplomantovi vytvořit systematický a formálně ucelený teoretický přístup. Jednotlivé metody elegantně vysvětlil na společném teoretickém základě. Důsledně při tom využíval modelu s učebním souborem. Je třeba zdůraznit, že tuto rozsáhlou část zpracoval zcela samostatně. Po systematickém výkladu jednotlivých klasifikčních metod se potom věnoval jejich srovnání. Toto srovnání provedl na třech různých datových souborech: na simulovaném souboru malého rozsahu, který samostaně zvolil a vytvořil, dále pak na reálných datech vybraných z [5] a konečně na reálných datech velkého rozsahu z oblasti znečištění ovzduší v Brně městě prachovými částicemi PM10. Pro každý datový soubor se mu podařilo nalézt optimální kombinaci parametrů použitých metod, které vedly k nalezení nejvyššího procenta správně klasifikovaných objektů. Porovnání jednotlivých metod elegantně demonstroval pomocí tabulek a obrázků. Provedené výpočty a uvedené výsledky svědčí o jeho velmi dobré znalosti použitého software (Statistica, Matlab), ukazují, že tento software dovede obratně používat a rovněž dokazují, že se ve studovaných metodách klasifikace dovede velmi dobře orientovat. Získané výsledky – klasifikace znečištění částicemi PM10 - jsou prakticky užitečné a dobře doplňují výsledky publikované v [8]. Práce je psána jasně, přehledně, rovněž po grafické stránce je na vysoké úrovni. Teoretická i aplikační část jsou vyrovnané. Vytýčené cíle práce výborně splnil, dosažené výsledky jsou prakticky využitelné. Závěrečná otázka: Co lze říci o vlivu volby klasifikačních tříd na klasifikaci částic PM10? Domnívá se diplomant, že jejich jiná volba (odlišná od volby uvedené v práci), by mohla zvýšit procento správně predikovaných hodnot PM10?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Žák, Libor

Student popsal vybrané klasifikační metody a použil je na reálná data s různým rozsahem. Klasifikační metody jsou srozumitelně popsány a a uvedeny v podobném tvaru pro jejich následné porovnání. Při porovnání metod je uvedeno, jak se jednotlivé metody chovají na daných datech, ale schází zde popis obecných vlastností metod a na jaká data by se jednotlivé metody hodily. Práci hodnotím velmi dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 26465