BILČÍK, A. Porovnání možností panelových metod pro aerodynamickou analýzu profilů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Popela, Robert

Student zpracoval téma, které přesahuje běžný rámec bakalářských prací. V rámci řešení provedl experimentální měření aerodynamických charaktristik etalonního profilu v malém aerodynamickém tunelu a následně provedl výpočet vlastností tohoto profilu pomocí několika programů založených na panelové metodě. Výsledky porovnal vzájemně a rovněž s publikovaným měřením NACA. Výstupem práce je zhodnocení predikčních schopností a uživatelských vlastností testovaných panelových kódů. Student pracoval samostatně a demonstroval schopnost řešit technický problém a vyvodit závěry z výsledků svojí práce.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Schoř, Pavel

Předložená bakalářská práce se zabývá porovnáním 2D panelových metod pro výpočty proudění okolo leteckých profilů. Práce je napsána v anglickém jazyce. Panelové metody jsou metody numerického výpočtu proudového pole okolo zkoumaného tělesa v potenciálním proudění. Explicitní zmínka o potenciálním proudění však v práci chybí. Podstatou panelových metod je splnění určité okrajové podmínky v kontrolních bodech na povrchu tělesa (profilu). Okrajovou podmínkou může být nulová rychlost ve směru normály v kontrolních bodech - Neumanova podmínka, nebo konstantní hodnota potenciálu v kontrolních bodech -Dirichletova podmínka. V práci je popsána pouze Neumanova okrajová podmínka. Ze své podstaty nemohou panelové metody postihnout popis viskózních jevů. Proto se používá modelů mezní vrstvy jednostranně, nebo oboustranně spražených s modelem potenciálního proudění. Student v práci uvádí následující implementace panelových metod: -xfoil -javafoil -profile -panda -pablo -xflr5 Bohužel však chybí přehledné srovnání z hlediska použitých okrajových podmínek, modelů mezní vrstvy a jejich spražení s potenciálním prouděním. Student porovnává výpočty součinitelů vztlaku, odporu a klopivého momentu z programů xfoil, javafoil, xflr5, tunelového měření NACA a z vlastního tunelového měření. Výsledky jsou přehledně porovnány grafickou formou. K práci mám dále následující výhrady: - rovnice uvedené v práci nejsou číslovány - na str. 13 student uvádí chybný vztah pro výpočet vztlaku profilu - na str. 13 student uvádí vztah pro výpočet součinitele vztlaku CL = 2*pi*alfa. Uvedený vztah vychází z teorie konformního zobrazení a platí pro tenké profily. Není však uveden odkaz na tuto teorii, ani vztah pro tlusté profily. - na str. 15 student uvádí vztah pro výpočet součinitele odporu z měření rychlosti uplavu. Není jasná poloha integračních mezí B,T a tudíž není možné posoudit výpočet součinitelů odporu z tunelových měření. - v seznamu literatury student uvádí knihu "Plotkin,Katz Low-Speed Aerodynamics", při teoretickém popisu panelových metod však místo této knihy používá jiné, méně kvalitní zdroje. Předloženou bakalářskou práci doporučují k obhajobě. Při obhajobě nechť student objasní vliv mezní vrstvy na hodnoty součinitele vztlaku v závislosti na úhlu náběhu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání C
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod C
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 68620