PÍŠŤKOVÁ, V. Možnosti degradace pesticidů pomocí oxidu titaničitého [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Vávrová, Milada

V předložené bakalářské práci byla řešena aktuální problematika zaměřená na metody degradace pesticidů pomocí oxidu titaničitého a na výběr pesticidů, u kterých je možné tuto degradaci provést. Práce je velmi pěkně sepsána po stylistické i mluvnické stránce, je zpracována téměř bez překlepů a splňuje veškeré požadavky kladené na tento typ závěrečné práce. První část bakalářské práce definuje pesticidy a charakterizuje jednotlivé skupiny pesticidů. U všech skupin jsou podrobně rozepsány fyzikálně chemické, biologické, toxikologické a environmentální vlastnosti. Druhá část bakalářské práce se zabývá rozkladem pesticidů pomocí oxidu titaničitého. Je to jeden z nejvýznamnějších fotokatalyzátorů a to především proto, že je netoxický, stabilní vůči fotokorozi, má nízkou cenu a je vhodný pro práci za použití slunečního světla jako zdroje energie. Metody degradace zpracované do bakalářské práce se dále obecně rozdělují podle použití katalyzátoru v suspenzi, případně po nanesení vrstev katalyzátoru na určitý nosný materiál. Při degradaci vznikají různé organické meziprodukty, které mohou být toxičtější a perzistentnější než původní substrát. K jejich stanovení lze použít řadu metod, které jsou v práci dobře popsány. Bylo zjištěno, že degradace za použití TiO2 probíhá u téměř všech skupin pesticidů na minerální produkty; neúplná mineralizace se objevuje u s-triazinových herbicidů. Předložená práce přinesla mnoho aktuálních poznatků a může sloužit jako vhodný teoretický základ pro případnou experimentální práci. Na základě vysoké odborné úrovně a celkového přístupu studentky k řešení ji klasifikuji stupněm "výborně".

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Veselý, Michal

Otázky a připomínky k práci: 1. Na str. 18 nesprávný překlad odborných termínů vede k zavádějícím tvrzením, například o vazebné energii. Jaký je správný překlad termínů "band gap, valence band, conduction band"? 2. Vysvětlete rozpor mezi tvrzeními na str. 30 "Průměrná intenzita slunečního záření (vlnová délka v rozpětí 290 - 400 nm) je kolem 286 µW·cm-2" a na str. 24: "Intenzita UV záření na povrchu reakčního roztoku je kolem 18,3 µm·cm-2. Intenzita je asi 6 krát větší než sluneční UV záření". A to za předpokladu, že jednotka µm·cm-2 má být správně µW·cm-2. 3. Plánujete v budoucnu použít práškový fotokatalyzátor ve vodní suspenzi nebo imobilizovaný fotokatalyzátor na nějakém nosiči? 4. Jaký typ fotochemického reaktoru byste chtěla využít pro fotokatalytickou degradaci pesticidů?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

eVSKP id 24388