LAZORKA, M. Měření vlastností vzdušných iontů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Špinka, Jiří

Bakalářská práce byla zaměřena na zjišťování koncentrace vzdušných iontů ve vybraných prostorách budovy Technická 10. Zaměřil se i na změny koncentrace iontů vyplývající z provozu učeben, na vlivy větrání, na vliv denního cyklu a na vliv pokrytí podlahy i stěn použitými obklady (chodby apod.) Přínosem je rozbor problematiky a sestavení pracoviště naměřené a vypočtené hodnoty koncentrací. Student během řešení diplomové práce pracoval velice aktivně, řešení, naměřené výsledky i jejich vyhodnocení průběžně konzultoval s vedoucím práce na konzultace byl připraven. K celkovému řešení přistupoval velice odpovědně a iniciativně.Provedl velký soubor náročných měření. Pan Lazorka pracoval s literaturou zcela samostatně, využíval vhodné prameny, ve kterých se orientoval s přehledem a výborně je využil ve své práci. Přestože, jako bakalář nemá nijak hluboké teoretické znalosti z dané problematiky, dokázal získané teoretické poznatky vhodně uplatnit. Prokázal schopnosti tvůrčí práce, pracoval samostatně a předložená práce má dobrou úroveň. Zadání práce je splněno.Doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 45/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 19/20
Formální zpracování práce A 18/20
Využití literatury A 9/10
Navrhovaná známka
A
Body
91

Posudek oponenta

Roubal, Zdeněk

Student Martin Lazorka se ve své bakalářské práci zaobírá velmi aktuálním problematikou měření vzdušných iontů. Zásady správného návrhu budovy z hlediska vzdušných iontů jsou uvedeny srozumitelně a výstižně. Oceňuji, že v práci uvádí přesný postup měření, na němž velmi záleží jeho opakovatelnost. Jsou rozebrány zdroje chyb a zásady správného měření s aspiračním kondenzátorem. V kapitole 10.1 jsou uvedeny výsledky změřené koncentrace vzdušných iontů při větrání v místnosti. Jedná se o velmi zajímavé měření z kterého lze usuzovat optimální délku větrání v učebně. V kapitole 10.3 je prokázán úbytek iontů po proběhlé výuce, zajímavé je i zdůvodnění zvýšeného počtu těžkých záporných iontů. Bylo by zajímavé zjistit jestli by použití obkladů z přírodních materiálů a dlaždic na podlaze zvýšilo koncentraci vzdušných iontů v učebnách jak je naměřeno u schodiště. V práci se vyskytují občas drobné formální chyby a nepřesnosti. U použitého polarizačního kondenzátoru na straně 34 je špatně uvedena jednotka kapacity, měla by být v nF. Oceňuji práci jakou si student s naměřením potřebných údajů dal, jelikož měření není automatizované bylo jistě značně časově náročné. Interpretace výsledků je na výborné úrovni a značí značné zapálení studenta pro dané téma. Zadání bylo beze zbytku splněno.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce A 48/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 19/20
Formální zpracování práce B 8/10
Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 41209