KUČERKOVÁ, M. Výpočet pravděpodobnosti porušení keramické hlavice endoprotézy s tvarovou odchylkou [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Kovář, Jaroslav

Předložená práce se zabývá výpočty pravděpodobnosti porušení keramické endoprotézy se zaměřením na analyzování tvarové imperfekce typu ovalita. První část práce je věnována obsáhlé rešerši věnující se keramickým materiálům, jejich výrobě, mechanickým vlastnostem a zkoušení. Dále je zde zmíněna statistická povaha jejich lomu, na což navazuje rešerše týkající se Weibullovy teorie nejslabšího článku a rešerše běžně používaných endoprotéz. Výpočtová část se skládá z výpočtů pravděpodobnosti porušení několika typů keramických součástí. Jako první byla určena pravděpodobnost porušení keramického válcového tělesa s několika typy zatížení. Na tomto tělese byla ověřena správnost a přesnost výpočtu pravděpodobnosti porušení založená na numerickém řešení napjatosti. Výsledky byly porovnány s hodnotami určenými analyticky pomocí skriptu, který studentka vytvořila v rámci svojí bakalářské práce. Po ověření správnosti algoritmu výpočtu, byla určována pravděpodobnost porušení keramické hlavice endoprotézy. Pro ověření přesnosti byl určen vliv sítě, penetrace a součinitele tření mezi keramickou hlavicí a ocelovými dříkem, na kterém je hlavice nasazena. V závěrečných kapitolách byl analyzován vliv ovality otvoru v keramické hlavici a povrchu dříku na pravděpodobnost porušení keramické hlavice. Práce je přehledně strukturovaná psána srozumitelným jazykem s několika překlepy, kdy je například pravděpodobnost porušení Pf značena někdy s f jako indexem a jindy bez. Oceňuji schopnost studentky správně popsat a zhodnotit výsledky napětí a určit jejich vliv na pravděpodobnost porušení. Studentka pracovala po celou dobu samostatně, s blížícím se datem odevzdávání se, vzhledem k problémům s konvergencí kontaktní úlohy zvýšila četnost konzultací, nicméně studentka dokázala tyto problémy samostatně vyřešit. Při odevzdávání práce došlo k problémům s převodem rovnic do souboru pdf, proto musela být práce odevzdávána nadvakrát. Systém pro kontrolu plagiátů tuto skutečnost nedokáže vystihnout, a proto vykazuje vysokou míru shody s první odevzdanou verzí práce, což vzhledem k tomu, že se jedná o stejnou práci není relevantní. Cíle práce byly splněny, a proto doporučuji tuto práci k obhajobě a navrhuji hodnocení stupněm A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Fuis, Vladimír

Téma diplomové práce navazuje na bakalářskou práci a zabývá se výpočtovým modelováním pravděpodobnosti porušení keramické hlavice kyčelní endoprotézy. Téma práce je aktuální, jak diplomantka dokládá v rešerších, které se nachází v úvodní části diplomové práce. Rešeršní problematika se zaměřuje na keramické materiály, nejprve obecně a poté se soustřeďuje na biokeramiku, a to z hlediska členění, procesu výroby, kde u obr. 5.2 a 5.3 postrádám popis jednotlivých převzatých obrázků a) až d) v textu. V textu diplomové práce je uvedeno, že „Celý postup je schematicky naznačený na obr. 5.2“, což opravdu nestačí, podobně je tu i u obr. 5.3. Poslední podkapitolou, týkající se rešerše keramických materiálů, jsou jejich mechanické vlastnosti, včetně jejich určování, které souvisí s další částí, související s Weibullovou teorií nejslabšího článku, která je popsána nejprve matematicky a poté se přejde na její aplikaci a tou je výpočet pravděpodobnosti porušení tělesa při jednoose a víceosé napjatosti. Poslední část rešerší se týká endoprotézy kyčelního kloubu. Na následujících 50-ti stranách diplomové práce je precizně řešena problematika výpočtu pravděpodobnosti porušení keramické součásti, kterou je nejprve válcové těleso, což není v cílech práce, ale u něhož je napjatost dána analyticky a tak toto těleso slouží ke srovnání analytického výpočtu s numerickým, což oceňuji. Výsledkem tohoto testování je obr. 9.9, kde je znázorněna pravděpodobnost porušení válcového tělesa v závislosti na zatížení radiálním a axiálním. Po provedeném testování jsou realizovány výpočty pravděpodobnosti porušení pro keramickou hlavici totální kyčelní endoprotézy bez tvarových odchylek na kuželové kontaktní ploše a s tvarovou odchylkou typu ovalita. Práce je vhodně strukturovaná a pečlivě napsaná s minimem překlepů. Na práci oceňuji detailní analýzy jednotlivých veličin a precizně provedený závěr. Celkově lze říci, že diplomová práce splnila všechny cíle a proto ji doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm „A“.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 139367