VOTROUBEK, J. Studie typových řad tahačových vibračních válců [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Kašpárek, Jaroslav

Bakalářská práce je z hlediska formálnosti a technického zpracování na velmi vysoké úrovni. Student se ve své práci zabývá rešeršním rozborem typových řad tahačových vibračních válců. V práci jsou popsány konstrukční detaily válců a technologické možnosti hutnění strojů a jsou kriticky zhodnoceny technické a provozní parametry. Ty jsou hodnoceny v jednotlivých kapitolách konstrukčních částí válců a navíc rámci několika typových řad. Student tak porovnal v rámci kritického zhodnocení hmotnostní a rozměrové parametry i včetně technologií hutnění, a tím přinesl originalitu v náhledu na trendy všech typových řad. Práce má výbornou kvalitu grafického zpracování. Student se důkladně odvolává na citace jiných autorů. Formálně dle zadání je práce úplná. Student prokázal zájem o tuto oblast strojů, což dokazuje rozsáhlý seznam citací. Doporučuji tuto práci k obhajobě. Otázka pro studenta: Popište fyzikálně, jak spolu souvisí odstředivá síla a frekvence vibrací (viz text str. 33)?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Pokorný, Jan

Student zpracoval svou práci na 53 stran, přičemž z toho 39 stran skutečně obsahuje důkladně popsaný rozbor, který shrnuje přehled současného stavu tahačových vibračních válců. Těchto 39 stran obsahuje základní teoretické poznatky o zhutňování, popis stroje a základy principů hutnících vibračních strojů. V práci jsou popsány tři základní principy, které jsou využívané hlavními výrobci této techniky. Stroje jsou rozděleny do několika hmotnostních kategorií a v těchto kategoriích jsou pak vzájemně srovnávány výběry strojů jednotlivých výrobců. Lehké nedostatky vidím v několika málo překlepech (str. 15, 2. řádek: dosáhnout; str. 17, 8. řádek: zajímavě a srozumitelně; Tab. 3.4. a Tab. 3.6.: Sloupce dat mají stejné nadpisy). Kromě těchto nezávažných formálních chyb mi v práci chybí srovnání s rostoucí konkurencí čínských výrobců (např. Changlin apod.) a dále v práci postrádám zavedení jednoduchého relativního srovnávacího parametru (např. kW/kg). Avšak ani to nepovažuji za závažné nedostatky. Práce je po grafické stránce velmi pěkně zpracována a je dostatečně přehledná. Z tabulek a grafů je dobře viditelné, který výrobce v čem vyniká a kde naopak ztrácí. Závěr shrnuje zjištěná data dostatečně a přehledně a lze si na jeho základě vytvořit přehled o výrobcích této techniky.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací C
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 21118