SVOZILOVÁ, V. Identifikace parametrů elektroencefalografického snímacího systému [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Mézl, Martin

Studentka Veronika Svozilová vypracovala diplomovou práci na téma Identifikace parametrů elektroencefalografického systému. Práce byla řešena v rámci projektu Erasmus+ na pracovišti v Grenoblu. Teoretická část práce pojednává o měření a zpracování EEG signálu. Další část práce pojednává o teoretických modelech EEG signálu, konkrétně Jansenova modelu. V rámci praktické části práce studentka zrealizovala několik variant Jansenova modelu v programovém prostředí Simulink a ověřila vhodnost použití tohoto modelu jako zdroje EEG signálu pro další práci. Dále byl zrealizován komplexnější model pro modelování více kortikálních sloupců. V rámci stáže na partnerském pracovišti v Grenoblu se dále věnovala práci s fyzickým houbičkovým modelem pro modelování šíření elektrických signálů v mozku a dále pro modelování vlastností elektroencefalografického systému. V rámci této práce byla provedena celá řada praktických experimentů. Získaná data byla dále zpracována pro ověření vhodnosti použití výše zmíněného fantomu jako modelu šíření el. signálu v mozku. Stanovené závěry a diskuse k práci jsou správné. Studentka byla při řešení projektu aktivní a svůj postup pravidelně konzultovala. V seznamu použité literatury je odkazováno na dostatek kvalitní literatury, dojem ovšem kazí citace některých neověřitelných zdrojů. Práce je vypracována v angličtině, místy je však zatížena neodborným vyjadřováním. Praktická část práce byla prezentována na pracovišti v Grenoblu a ohodnocena známkou A (viz přiložený trankript). Celkově práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji známkou velmi dobře (B - 85 bodů).

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Sekora, Jiří

Předmětem práce studentky Veroniky Svozilové byla identifikace parametrů EEG záznamového systému. Samotná práce byla realizována v rámci zahraničního studijního pobytu na univerzitě v Grenoble ve Francii. V teoretické části práce je popsán princip přenosu nervového vzruchu, snímání EEG a jsou popsány modely EEG signálu. V praktické části je proveden návrh modelu, soubor měření na „houbičkové fantomu“ a příslušná analýza a vyhodnocení výsledků. Práce je místy polarizována do dvou extrémů - jedním z nich je např. zcela obecné schéma zapojení diferenčního zesilovače (obr. 4), na straně druhé velmi detailní popis Jansenova modelu. V praktické části by k pochopení smyslu práce pomohl lepší popis významu houbičky, jakožto média pro přenos signálů. Není hned zcela jasné, že a jak houbička simuluje reálné podmínky šíření signálu. Práce jinak obsahuje srovnání a interpretaci výsledků a diskuzi na dobré úrovni. Po formální stránce je práce až na pár nekvalitních obrázků na dobré úrovni, studentka v rámci studia zpracovala 44 zdrojů. U některých zdrojů je velmi složitá URL pro jejich další použití, část zdrojů jsou bakalářské práce, což zbytečně snižuje relevantnost použité literatury. Schémata na obr. 38 a 39, byť jsou orientační, jsou bez hodnot a parametrů filtrů zcela zbytečná. Z práce je patrné, že studentka splnila zadané cíle, práci Bc. Veroniky Svozilové hodnotím známkou „výborně / A“ a přikládám zvídavou otázku.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 84452