MATUŠÍK, L. Technologie datových přenosů v optických přístupových sítích FTTx [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Reichert, Pavel

Cílem práce bylo navrhnout vlastní řešení moderní optické přístupové sítě typu PON s ohledem na datové přenosy a šířku pásma. Vzhledem k tomu, že tato oblast optícké síťové infrastruktury zatím nebyla adekvátně prezentována v literatuře a také praktické ani simulační modely takovéto sítě nejsou k dispozici, měl student omezené možnosti při zpracování této práce. Přesto k tématu přistupoval aktivně a cíle práce splnil. Odbornou kvalitu práce snižuje fakt, že student nevěnoval dostatečnou pozornost formálnímu a vůbec písemnému zprácování.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání B 40/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) C 15/20
Formální zpracování práce E 10/20
Využití literatury E 5/10
Navrhovaná známka
C
Body
70

Posudek oponenta

Míča, Ivan

Úkolem diplomanta bylo provést analýzu optických přístupových sítí FTTx se zaměřením na PON a poté navhrnout vlastní řešení umožňující uživatelům zejména vyšší přenosovou kapacitu. V práci jsou postupně shrnuty základní informace o FTTx sítích, jsou porovnány aktivní a pasivní sítě a podrobněji jsou probrány sítě pasivní. Jsou rozebrány možnosti sdílení média a obšírněji se pak v práci píše o WDM PON. V části věnující se vlastnímu návrhu sítě autor podrobně popisuje jednotlivé fáze návrhu, navržené řešení přenosu dat od účastníka a simulace pomocí programu OptiSystem. Práci bych vytknul tyto nedostatky: V úvodu autor diplomové práce celkem nevěrohodně tvrdí, že "Cílem tohoto projektu je seznámit čtenáře s různými typy technologií optických přístupových sítí." Ačkoliv je v cílech práce požadavek vyšší přenosové kapacity pro uživatele, z praktické části práce, ani z diskuse výsledků v závěru není jasné, jak autor zohlednil vliv použité technologie na kapacitu sitě směrem ke koncovému účastníkovi (downstream). Čitelnost teoretického výkladu je citelně snížena až neuvěřitelným množstvím překlepů, špatně skloňovaných slov a hrubých chyb ve větné interpunkci. Také nepatřičná nebo podivná spojení, jako např. "ladicí laser", "úzký vysílací výkon" (str. 27) a nejednotné používání různých názvů pro tytéž technické pojmy často nutí čtenáře, aby se v textu vracel zpět, chce-li pochopit, co chtěl autor sdělit. V některých místech práce je to vůbec nemožné - např. vysvětlení Braggovy mřížky na str. 29 působí dojmem, jakoby se jednalo spíše o výstup ze strojního překladače než o lidské vyjádření myšlenky. V důsledku těchto nedbalostí je velmi obtížné přisoudit nesrozumitelnému textu dostatečnou odbornost. Po formální stránce mi vadí nedodržování citační normy, nectění zásad sazby českých textů, hlavně používání desetinných teček v některých místech práce, chybné číslování nadpisů, autor nepoužívá žádnou mezeru mezi číselným vyjádřením a jednotkami, atd. Celková grafická stránka práce je spíše slabší (např. grafy s téměř nečitelnými popisy os) K textu práce nebyly přiloženy žádné zdrojové soubory, veškeré dosažené cíle bylo možno posoudit pouze na základě textu diplomové práce, z nějž vyplývá, že cíle v rozhodující míře splněny byly. Nicméně práce na mě působí dojmem, že autor nevěnoval jejímu psaní ani zdaleka takovou pozornost, jakou by si zasloužila. Celkově hodnotím práci 60 body.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání C 15/20
Odborná úroveň práce F 24/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse B 17/20
Formální zpracování práce F 4/10
Navrhovaná známka
D
Body
60

Otázky

eVSKP id 21811