BURIAN, T. Kalibrační přípravek pro spirometr [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.

Posudky

Posudek vedoucího

Vyroubal, Petr

Bakalářská práce pana Buriana, na téma Kalibrační přípravek pro spirometr, se zabývá návrhem automatizovaného přípravku pro posuv pístu kalibračního válce Hans Rudolph, inc. Serie 5530. Student danou problematiku zpracovával na Ústavu přístrojové techniky akademie věd v Brně ve spolupráci se skupinou, která se zabývá měřením a zpracováním dat v oblasti biosignálů. Pan Burian nás prvních kapitolách seznamuje se spirometrií, jejím vývojem a možnostmi kalibrace spirometru jako zařízení. Zde pokládá teoretické základy a předpoklady pro praktickou realizaci své práce. Je navrženo blokové schéma a popsáno technické řešení zařízení z komponent dostupných na akademii věd. V praktické části pak student popisuje konstrukci celého zařízení a věnuje se návrhu programové části. Student si sestavil logický diagram, podle kterého celý systém pracuje a poté ho otestoval v praxi a ověřil jeho funkčnost. Pan Burian na své práci pracoval průběžně a se zájmem. Dokázal aktivně přistupovat k řešení daného úkolu a využíval konzultace v plné míře. V textu práce je několik kostrbatých výrazů a některé obrázky nemají český popis, což však nijak zásadně neovlivňuje kvalitu odvedené práce. Práce je přínosná vzhledem k praktickému využité v oblasti kalibrace spirometrů, které slouží pro diagnostiku a měření respiračního systému člověka. Student splnil všechny body zadání a vzhledem k výše uvedenému doporučuji práci k obhajobě a hodnotím ji stupněm B.

Navrhovaná známka
B
Body
88

Posudek oponenta

Máca, Josef

Pan Tomáš Burian zpracoval bakalářskou práci na téma kalibrační přípravek pro spirometr a to v celkovém rozsahu 44 stran. Student na tématu spolupracoval s Akademií věd, Ústavem přístrojové techniky. Studen se zabýval velmi zajímavým tématem a to automatizací kalibrace spirometrů používaných pro měření objemu plic. V teoretické části se stručně zabývá historií a rozdělením spirometrie dále pak použitým mikrokontrolérem a integrovanými obvody. Nakonec se zmiňuje o historii a typech krokových motorů. Domnívám se, že teoretická část mohla být zpracována více podrobně. V praktické části student popisuje ovládací program a fyzickou realizaci zapojení včetně jejího testování. Bohužel se v práci kromě několika výjimek nevyskytují odkazy na obrázky v textu, dále jsou zde anglicky popsané obrázky (Obr. 2.1) nebo značení frekvence jako velké F. V kapitole 4 Testování je odkaz na přílohu E, která se v práci nenachází, nachází se pouze na přiloženém CD. I přes zmíněné nedostatky je práce na dobré úrovni. Bakalářská práce splnila zadání a práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 99742