KUTÁLEK, L. Vizualizace pohybu hlasivek [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Rozman, Jiří

Úkolem diplomanta bylo seznámit se s technickým řešením vizualizace pohybu hlasivek a navrhnout obvodové řešení odpovídajícího zařízení. Koncepci zařízení a předpokládané výstupy měl konsultovat na klinickém pracovišti. Funkci vybraných funkčních bloků měl experimentálně ověřit. Předložená práce po obsahové stránce rámcově splňuje zadání, vlastní obvodové řešení a jeho dokumentace obsahuje řadu nepřesnmostí. V závěru práce není uvedeno na kterém klinickém pracovišti diplomant problematiku vizualizace pohybu hlasivek konsultoval. Po formální stránce je práce mezi únosnosti. Diplomant se zadanému tématu věnoval se střídavou intenzitou, konsultace využíval jen minimálně. Zadání práce bylo v zásadě splněno. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím : u s p o k o j i v ě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání B 42/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) F 5/20
Formální zpracování práce E 10/20
Využití literatury D 6/10
Navrhovaná známka
D
Body
63

Posudek oponenta

Sekora, Jiří

Pan Libor Kutálek se v práci zabýval návrhem obvodu pro vizualizaci pohybu hlasivek, konkrétně obvodovým řešením stroboskopického zdroje světla s použitím svítivé diody. V práci provedl systémový návrh obvodu vč. správných výpočtů hodnot pasivních součástek. V práci se vyskytují určité nepřesnosti i v rozporu s citovanými zdroji, např. na str. 23 "příkon 250 W" u diodového zdroje světla, kdy citovaný zdroj uvádí příkon 30 VA. Liší se i jiné hodnoty. Nepřesné je např. vyjádření "zapojení vactrolu" na obr. 14, kdy pojem ve čtenáři evokuje, že se jedná o druh součástky (jako např. varistor). Vactrol je ale ochranná známka výrobce v práci použitého optického izolátoru. Součástí práce je i program v jazyce C, který slouží pro výpočet spektra získaného signálu. Vstupem programu je signál z prostředí Matlab a výstupem je v podstatě výsledek shodný s výstupem Matlabu. Slouží-li program pouze pro ověření správnosti výpočtu Matlabu, jak z práce i z autorova závěru de facto plyne, potom mi jeho smysl uniká. Na správné funkci programu toto ale nic nemění. Na diplomovou práci nepatří práce o rozsahu 38 stran k nejobsáhlejším, součástí práce mohl být i návrh napájecího zdroje, který je zde zbytečně tvořen externím stabilizovaným zdrojem a poté ještě soustavou stabilizátorů v samotném obvodovém řešení studenta. Po formální stránce nejsem v práci spokojen zejména s nesourodostí uvedených obrázků, které jsou díky použitým zdrojům buďto hůře čitelné, nebo naopak nepřiměřeně velké. Na diplomovou práci se v literatuře vyskytuje značné množství neověřených zdrojů (Wikipedia). Práci pana Libora Kutálka doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnotit známkou "velmi dobře / B". K práci přikládám dvě otázky.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B 17/20
Odborná úroveň práce C 38/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 18/20
Formální zpracování práce E 5/10
Navrhovaná známka
C
Body
78

Otázky

eVSKP id 27123