HENEK, T. Stanovení kalibračních lhůt přístrojů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Jandová, Kristýna

Úkolem studenta v bakalářské práci, zadané ústavem elektrotechnologie FEKT VUT v Brně, bylo seznámit se s problematikou stanovení kalibračních lhůt přístrojů. Student vytvořil literární rešerši z řízené dokumentace vybrané laboratoře a z norem potřebných k navrhované zkoušce. Dále vytvořil a popsal metodu zvolenou pro vybranou zkoušku. Získané poznatky zapracoval do postupu využívaného v kalibrační laboratoři firmy Honeywell, ve které prováděl měření. Zadání bakalářské práce student splnil. Na základě získaných poznatků student Tomáš Henek zpracoval bakalářskou práci v rozsahu 58 stran včetně seznamu použité literatury. Práci rozčlenil do pěti kapitol. Teoretická část práce zahrnuje úvod do problematiky metrologie a nejistot měření. Dále je zde uvedena teorie k problematice kalibračního intervalu. Následná část popisuje kalibrační laboratoř firmy Honeywell, její vybavení a dokumentaci. Naměřené výsledky jsou ne příliš přehledně uvedeny v grafech a tabulkách v poslední kapitole. Student bakalářského studia FEKT v práci postupoval samostatně a příležitostně konzultoval s vedoucí práce. Konzultace probíhala zejména ve firmě Honeywell. Vnější úprava a grafické zpracování práce jsou na standartní úrovni. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru bakalářského studijního programu. Předložená práce a její zpracování splňují požadavky kladené na bakalářskou práci. Proto ji doporučuji k obhajobě a všechny projevy studenta hodnotím známkou velmi dobře.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Polsterová, Helena

Ve své bakalářské práci se student zaměřil na problematiku stanovování kalibračních intervalů elektrických přístrojů. Úkolem studenta bylo navrhnout postup stanovování těchto intervalů v kalibrační laboratoři firmy Honeywell. Zadaný úkol se mu podařilo splnit a řešení je uvedeno v páté kapitole této práce. V úvodu předložené práce se student zabývá jednotlivými oblastmi metrologie, její organizací v České republice a ve světě. Dále stručně pojednává o nejistotách měření. Následuje podrobný popis metod využívaných ke stanovování kalibračních intervalů. V praktické části je popsána kalibrační laboratoř firmy Honeywell. Student uvádí, že kalibraci podléhá přibližně 1500 zařízení od cca 200 výrobců. Většinu zařízení kalibruje zmíněná laboratoř, některé přístroje je nutno dát kalibrovat externě, což je proces mnohem nákladnější, než pokud je zařízení kalibrováno interně. Student analyzuje současný stav laboratoře, zdůvodňuje volbu vhodné metody ke stanovení kalibračního intervalu. Následuje popis implementace zvolené metody. Z práce je patrné, že student zná velmi dobře provoz kalibrační laboratoře, v níž již delší dobu pracuje. Velmi dobře se v dané problematice orientuje, jak po stránce teoretické, tak i praktické. Bakalářská práce splňuje všechny požadavky na ni kladené, po obsahové stránce je práce na dobré úrovni. V práci jsou drobné formální nedostatky (předložky na konci řádku, čárky ve větách apod.) Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
89

Otázky

eVSKP id 94545