GŐTZ, L. Využití Waldenova zákona v diagnostice elektroizolačních kapalin [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Frk, Martin

Student se ve své bakalářské práci zabýval studiem elektrické vodivosti, dynamické viskozity a vzájemným vztahem obou veličin v podobě Waldenova zákona. Na základě obsahu teoretické části a zejména i experimentální činnosti, včetně dosažených výsledků a jejich interpretaci lze konstatovat, že student splnil zadání bez výhrad v plném rozsahu. Po celou dobu zpracování bakalářské práce pan Gőtz prokazoval vysokou míru samostatnosti, kterou uplatnil při sestavení měřicího pracoviště a vytvoření softwarových aplikací pro automatické ovládání přístrojového vybavení. Jeho aktivita byla v průběhu semestru rozložena nerovnoměrně, se zvýšenou intenzitou s blížícím se termínem odevzdání finální verze bakalářské práce. K řešení přistupoval zodpovědně a se vzniklými potížemi v experimentální části se snadno vyrovnal. Vlastní bakalářská práce je přehledně uspořádána do jednotlivých kapitol a vyznačuje se jednotným stylem a vzhledem grafických závislostí. Současně lze v práci také najít drobné nedostatky ve stylizaci vět a nesystematické seřazení použitých symbolů veličin v seznamu, uvedených v závěru práce. Při zpracování bakalářské práce pan Gőtz pečlivě prostudoval cizojazyčné návody ke všem měřicím zařízením a využil odborné znalosti získané z tuzemských literárních pramenů. Při kvalitách studenta bych uvítal použití alespoň jednoho zahraničního zdroje literatury z oblasti diagnostiky kapalných izolantů.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Využití literatury B 8/10
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) B 16/20
Formální zpracování práce A 18/20
Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Rozsívalová, Zdenka

Úkolem studenta v bakalářské práci, zadané ústavem elektrotechnologie FEKT VUT v Brně, bylo seznámit se s teorií elektrické vodivosti a dynamické viskozity izolačních kapalin a vytvořit přehled možných měřicích metod. Následně měl student vytvořit, pokud možno, automatizované laboratorní měřicí pracoviště pro ověření Waldenova zákona. Veškeré experimentální práce byly řešeny v laboratořích ústavu elektrotechnologie FEKT, návrh laboratorního pracoviště, jeho osazení zkušebními zařízeními a podmínky měření byly přizpůsobeny přístrojovému vybavení a možnostem ústavu. Na základě výsledků experimentů byla zpracována bakalářská práce v rozsahu 42 strany včetně přehledu použité literatury a seznamu použitých symbolů. Práce je správně rozdělena na teoretickou a experimentální část a doplněna úvodem do problematiky a závěrem shrnujícím význam prováděných experimentů. Teoretická část práce se zabývá problematikou dynamické viskozity, elektrické vodivosti a Waldenovým pravidlem. Praktická část popisuje minerální olej, který byl předmětem experimentu, měřicí pracoviště, výsledky a vyhodnocení měření. Předložená práce je sepsána přehledně a pečlivě, s vnější úpravou a grafickým zpracováním na velmi dobré úrovni. Požadavky zadání byly splněny v plném rozsahu. Předložená bakalářská práce a její zpracování splňují všechny požadavky, kladené na závěrečnou vysokoškolskou práci, nutné pro doporučení práce k obhajobě. Výsledky provedených a vyhodnocených experimentů jsou jednoznačně využitelné při návrzích a realizacích elektroizolačních soustav s kapalnými izolanty.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Odborná úroveň práce A 45/50
Splnění požadavků zadání A 18/20
Formální zpracování práce A 10/10
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 18/20
Navrhovaná známka
A
Body
91

Otázky

eVSKP id 22815