MACHALA, P. Komunikační systém s rozprostřeným spektrem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Číž, Radim

V souladu s požadavkem zadání student navrhnul a vytvořil sadu laboratorních přípravků tvořících model komunikačního systému s přímo rozprostřeným spektrem (DSSS). Až na občasné, stylisticky neobratné věty a několik pravopisných chyb je text práce a její formální úprava na výborné úrovni. V úvodní kapitole jsou teoreticky popsány hlavní principy systémů s rozprostřeným spektrem, následuje simulace systému DSSS v prostředí Matlab Simulink, návrh koncepce vysílače, společného přenosového kanálu a přijímače, popis vytvořených programů mikrokontrolérů a měření s realizovanými přípravky. Z obsahového hlediska v práci chybí celkové blokové schéma zapojení všech přípravků pro demonstrační účely a vysvětlení důvodů, které vedly k tomuto celkovému řešení a zejména ke zvolenému způsobu synchronizace vysílače a přijímače. Rovněž kapitoly 5 a 6 (návrh programového vybavení mikrokontrolérů a měření s realizovanými přípravky) jsou poměrně stručné. Není zde například zmínka o tom, jakým algoritmem je řešeno generování rozprostírací pseudonáhodné posloupnosti. Hardwarové řešení přípravků je na velmi dobré úrovni, pouze namísto oscilátoru s operačním zesilovačem a Wienovým článkem mohl být použit oscilátor generující harmonický signál s menším zkreslením a přesnějším kmitočtem. Bohužel, ne zcela dokonalé programové vybavení přípravků sice umožňuje vysílání a příjem signálů s rozprostřeným spektrem, pokud by ale měly být tyto přípravky použity pro názornou demonstraci současného provozu více systémů ve společném kanálu, bylo by potřeba program mikrokontroléru v přijímači ještě doplnit. Celkově však bylo zadání práce splněno.

Navrhovaná známka
C
Body
72

Posudek oponenta

Šimek, Milan

Cílem předložené diplomové práce bylo navrhnout a realizovat laboratorní přípravek pro demonstraci přenosu signálu od více zdrojů pomocí rozprostření spektra. Dle kvality předložené práce je vidět, že se student tohoto úkolu zhostil velmi svědomitě. Práce je obsahově vyvážená, v teoretické části student popisuje základní principy systému DSSS, je nutné vyzdvihnout, že bez zbytečných detailů. Kvalita obrázků je také na dobré úrovni. Práce obsahuje pouze několik drobných gramatických a typografických chyb. Poměrně kladně hodnotím praktickou část práce, ve které student navrhl zapojení systému, simuloval jeho vlastnosti a následně ho i realizoval. V práci student poměrně detailně popisuje jednotlivá zapojení. Dále bych také vyzdvihl začlenění kapitoly, ve které student podrobně diskutuje problémy, se kterými se při realizaci přípravku potýkal. Jak student sám v závěru práce uvádí, komunikační systém bohužel nefunguje zcela správně a tak se tato skutečnost také odráží ve výsledném hodnocení. K práci mám následující poznámky a výhrady: V abstraktu práce postrádám zhodnocení splnění předloženého zadání. Některé technické principy jsou psány poněkud neodborně, např. že čipy (sami o sobě-poznámka oponenta) mají vyšší přenosovou rychlost (str.3) nebo "mikrokontrolér bude ze signálu odvozovat výsledky" (str. 26). Student v práci často kombinuje přítomný čas s budoucím, např. stěžejní prvek je … a bude mít displej. V práci bych uvítal fotografii realizovaného přípravku. Sice je v práci přiložen seznam zkratek, ale pro lepší čitelnost textu by se navíc hodilo uvést při prvním použití zkratky její význam. Model přijímače DSSS není v programu Matlab Simulink zcela implementován. V práci postrádám zdůvodnění, proč si student pro realizaci oscilátoru vybral operačního zesilovač s Wienovým článkem. Obrázky desek plošným spojů by bylo vhodné umístit do příloh. Student v práci uvádí, že programy byly psány programovacím jazykem AVRGCC. Dle mého názoru, žádný takový programovací jazyk neexistuje a po prozkoumání zdrojových kódů v příloze si troufám tvrdit, že jsou programy napsány v klasickém programovacím jazyce C za použití referencí na registry patřičného mikroprocesoru. V práci postrádám výsledky měření s různými vstupními parametry, aby student dokázal, že komunikační systém se při změně vstupním parametrů chová dle očekávání. Kapitola 8 je velmi stručná a základní parametry systému by měly být raději začleněny do předchozích kapitol. I přes výše uvedené výtky, práci celkově hodnotím kladně a doporučuji k obhajobě. Student ve své diplomové práci prokázal dobré znalosti analogové a digitální elektrotechniky, jak v teoretické tak převážně i praktické formě. Prácí hodnotím za C(78 bodů)

Navrhovaná známka
C
Body
78

Otázky

eVSKP id 52039