NOVOBILSKÝ, P. Metoda dynamického borcení časové osy v oblasti zpracování biosignálů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2008.

Posudky

Posudek vedoucího

Kolářová, Jana

Cílem projektu bylo nastudování metody dynamického borcení časové osy (DTW) a následného využití v oblasti biosignálů. Student matematicky náročnou problematiku detailně nastudoval a implementoval v programovém prostředí Matlab. Navrhnul dvě programové aplikace. První výuková aplikace představuje metodu DTW názorně na vektorech čísel a demonstruje detailně postup výpočtu. Druhá aplikace je zaměřena na zpracování EKG dat dostupných z knihovny ÚBMI. Student vyzkoušel a ověřil možnost použití metody DTW pro rozpoznávání reálných záznamů EKG, přičemž pracoval s jednotlivými úseky EKG představujících srdeční cykly. Metodu DTW aplikoval na signály EKG popsané v časové oblasti i v časově-frekvenční oblasti a výsledky porovnal. Zadání bylo splněno v celém rozsahu. Student byl po celou dobu řešení práce aktivní. Práci hodnotím stupněm výborně a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce B 17/20
Využití literatury B 8/10
Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Provazník, Ivo

Předložená diplomová práce se zabývá studiem možností využití metody borcení časové osy (DTW) pro analýzu elektrokardiografických signálů. Zahrnuje popis metod předzpracování EKG signálů, popis metody borcení časové osy včetně jejích vlastností, popis analyzovaných posloupností a způsobu jejich zpracování. Text práce je poměrně strohý. V některých pasážích je to ovšem na škodu, neboť formulace nejsou vždy přesné a výstižné. Student ovšem splnil zadání ve všech bodech a z práce je zřejmé, že problematiku nastudoval podrobně a při řešení postupoval cílevědomě v části teoretické přípravy i praktického provedení. Získané výsledky jsou dobře prezentovány a diskutovány a jsou bezpochyby přínosné. Ocenit je potřeba i fakt, že diplomant vytvořil nad povinné zadání edukační softwarový nástroj, který přibližuje problematiku metody borcení časové osy zejména studentům. K práci lze mít výhrady formálního charakteru. Např. kapitola 4.1 je nevhodně nazvaná "DTW pro čísla". I v ostatních aplikacích se totiž jedná o zpracování posloupnosti vzorků signálů vyjádřených čísly. V kapitole 4.4.3. se pak hovoří o aplikaci "vytvoření nových dat pomocí DTW ". Místo této nevhodné formulace lze raději hovořit o úpravě délky stávajících posloupností roztažením či stlačením v jejich jednotlivých částech. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce B 44/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 18/20
Formální zpracování práce B 8/10
Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 12375