ŠTARHA, T. Vliv zinku na mechanické vlastnosti cementových kompozitů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Šiler, Pavel

Student Tomáš Štarha se zabýval vlivem zinku v cementu především na pevnost výsledného materiálů. K objasnění vlivu zinku byly některé vzorky vyhodnoceny pomocí DTA a XRD. Vlivem COVID 19 pandemie byly některé důležité vzorky změřeny později, což způsobilo odklad této práce. Zdané ůkoly řešil samostatně, ale studium literatury mohlo být obsáhlejší. S tím také souvisí nižší kvalita závěrů zpracování výsledků. Práci proto doporučuji k obhajobě se známkou B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse C
Závěry práce a jejich formulace B
Využívání konzultací při řešení práce B
Celkový přístup k řešení úkolů B
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování C
Využití poznatků z literatury B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Šilerová,, Iva

Bakalářská práce je věnována studiu vlivu akceleračních sloučenin na mechanické vlastnosti cementových past s obsahem zinečnatých iontů. Teoretická část práce mohla být zaměřena více na konkrétní problematiku. Bylo by vhodné více využívat aktuálních dostupných článků k rozšíření teoretické rešerše. Student se v experimentální části práce zabýval studiem mechanických vlastností, které posléze vysvětlovat pomocí isoperibolické kalorimetrie, rentgenové difrakce a termické analýzy. Z práce není zcela jasné dávkované množství zinku, jestli bylo použito 1 hm.% ZnO nebo 1 hm.% Zn2+. Benefitem této práce je velké množství vzorků, které byly připraveny. Chybí zde však výsledky měření mechanický vlastností po uplynutí 24 hodin. Data mechanických vlastností jsou v práci logicky rozdělena do několika kapitol a následně velmi přehledně diskutována. Student se v práci zmiňuje o pórovitosti zkušebních tělísek, což by mohlo být doloženo např. fotografiemi. U vzorků, které vykazovaly odlišné vlastnosti, by bylo vhodnější využití isotermické kalorimetrie, pro podrobnější studium hydratačních reakcí. U vzorků studovaných pomocí rentgenové difrakce mohlo být zvýšeno množství zinečnatých iontů k detekci krystalických sloučenin obsahujících zinek. Vzhledem k velkému množství získaných dat se jeví jako velmi vhodné začlenění kapitol srovnání a diskuse, díky nimž se práce stává přehlednější. Celkově práce převyšuje množstvím dat požadavky pro bakalářskou práci. Tuto bakalářskou práci doporučuju k obhajobě. Otázky: Proč u vzorků s CaO a ZnO nedochází k výraznějšímu vlivu na mechanické vlastnosti, jak je tomu při využití dalších akcelerátorů? Jaký akcelerátor, popř. jejich kombinace je podle Vás nevhodnější k potlačení retardačního působení zinečnatých iontů, vzhledem k mechanickým vlastnostem a využitím do praxe?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce B
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace B
Úroveň jazykového zpracování C
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace B
Navrhovaná známka
B

eVSKP id 131757